Kolejny zły rok dla PC, ale analitycy widzą światełko w tunelu – chcą byśmy kupili sobie ultrabooki

Kolejny zły rok dla PC, ale analitycy widzą światełko w tunelu – chcą byśmy kupili sobie ultrabooki07.10.2016 17:19
Kolejny zły rok dla PC, ale analitycy widzą światełko w tunelu – chcą byśmy kupili sobie ultrabooki

Potwierdzają się nasze przewidywania co do losów branży PC.Wyjątkowo niskie ceny sprzętu komputerowego, jakich doświadczaliśmyw ostatnich kilkunastu latach, mogą odejść w niepamięć. PromocjaWindowsa 10 nic nie dała, sprzedaż dalej maleje, sytuacjępogorszył jeszcze bardziej Brexit. Analitycy jak co roku zapewniają,że po nocy musi nastąpić dzień, ale tak długiej nocy w branżyIT jeszcze nie było.

Gartner opublikował swoje przewidywania dotyczące rynkukomputerów osobistych na najbliższe lata. Ranjit Atwal, dyrektorbadawczy firmy, spodziewa się, że do końca 2016 roku sprzeda się265 milionów komputerów, o 23 mln mniej niż w roku 2015.Najboleśniej trend ten da się odczuć w sprzedaży „tradycyjnychpecetów”, do których zaliczono zarówno desktopy jak i notebooki,sytuację ratować ma jedynie rynek ultramobilnych laptopów premium.

Dopiero w 2017 roku miałoby coś się zmienić: w 2017 Gartnerwidzi odbicie od dna. Lepsze wyniki mają przyjść za sprawąwznowienia cyklu wymiany sprzętu. Czy jest to realistyczne ujęciesprawy? Mamy wątpliwości – gdyż jedynym rosnącym segmentempozostają ultramobilne laptopy, które choćby ze względu na cenęnie będą mogły zastąpić tych zwykłych pecetów, czy to wfirmach, czy w naszych domach.

350189392985679809

Z drugiej zaś strony coraz mniej będzie powodów, by te stare,ale wciąż działające przecież komputery zastępować nowymi tejsamej klasy. Gartner zapowiada bowiem odczuwalny wzrost cenkomputerów na wielu rynkach, twierdząc, że to efekt Brexitu ideprecjacji funta. By utrzymać ten wzrost cen na znośnym poziomie,możemy spodziewać się „okrajania” komputerów ze wszystkiego,co zbędne.

Ostatni rok nie zmienił jednak nastawienia Gartnera do Windowsa10. Wciąż system ten przedstawiany jest jako zbawiciel branży.Firma analityczna podkreśla, że praktycznie skończyły się zapasykomputerów z Windowsem 8, a duże firmy decydują się na przejściena „dziesiątkę”. To miałoby nakłonić klientów, by jednakcoś kupowali, choćby ze względu na dostępność rozwiązańwirtualnej rzeczywistości na nowym sprzęcie.

Jeśli chodzi o rynek smartfonów, to nie jest tak dobrze jakbyło, ale na pewno jest wciąż lepiej niż na rynku PC. W tym rokuliczba trafiających na rynek smartfonów zmalała z 1,91 mld do 1,89mld, w 2017 roku ma się odbić w górę. W tym najbliższym czasiewzmocnieniu ulegnie pozycja Androida, głównie za sprawą chińskichproducentów, oferujących telefony premium w świetnych cenach,skurczy się za to segment najdroższych smartfonów, w tym iPhone’a.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (254)