Komercyjny start Windows Azure

Wojciech Kowasz

06.01.2010 17:24

Microsoft ogłosił komercyjny start platformy usług obliczeniowych "w chmurze" Windows Azure. Tak naprawdę jednak Azure w pełni wystartuje dopiero w kwietniu.

Od początku roku użytkownicy bezpłatnych wersji CTP mogą już zgłaszać chęć migracji na płatną, pełną wersję Azure. Usługa dostępna jest w kilkunastu krajach (niestety na razie bez Polski) i występuje w czterech wariantach. Pierwszy, bardzo podstawowy, pozostaje w ramach promocji bezpłatny do 31 lipca 2010. Z założenia ma on służyć do testowania możliwości Azure - udostępnia 25 godzin obliczeniowych, 500 MB przestrzeni dyskowej, 10 tysięcy transakcji dostępowych, jedną bazę danych (na 3 miesiące) i transfer na poziomie 0,5 GB. Kolejne dwa warianty to już konkretne pakiety z setkami godzin obliczeniowych, gigabajtami przestrzeni i milionami transakcji. Ich cena waha się od 59 do 109 dolarów. Ciekawie prezentuje się czwarty wariant, gdzie opłaty pobierane są tylko za faktycznie zużyte zasoby.

Opłaty naliczane będą dopiero od 1 lutego, również wtedy będą miały zastosowanie parametry jakości usług (SLA). Do kwietnia natomiast bezpłatne będzie korzystanie z AppFabric. Wszystkie istniejące konta CTP, które nie zostaną zmigrowane do płatnej wersji będą w lutym wyłączane, a przechowywane dane będą dostępne wyłącznie w trybie tylko-do-odczytu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)