Kompilacja 10532: „prawie” spójne menu kontekstowe i ulepszona przeglądarka

Strona głównaKompilacja 10532: „prawie” spójne menu kontekstowe i ulepszona przeglądarka
28.08.2015 09:28
Kompilacja 10532: „prawie” spójne menu kontekstowe i ulepszona przeglądarka
Redakcja
Redakcja
bEhOQVza

Choć finalna wersja Windows 10 ukazała się miesiąc temu, Microsoft wciąż testuje nowe rozwiązania. Użytkownicy biorący udział w programie Insider mogą korzystać z nowej kompilacji 10532, która ma uczynić system spójniejszym, a także znacznie ulepsza przeglądarkę Edge. W praktyce przed korporacją jeszcze długa droga.

bEhOQVyt

Na pierwszy rzut oka najnowsza kompilacja nie jest niczym szczególnym. Na swoich oficjalnych stronach Microsoft chwali się tylko kilkoma zmianami, które dla przeciętnego użytkownika i tak okażą się raczej mało znaczące. Najważniejszą z nich ma być ulepszone menu kontekstowe. Jaka zmiana mogła zajść w tym elemencie znanym już od wielu lat? Nie chodzi tu o funkcjonalność, lecz wygląd. Teraz wszystkie pozycje w nim zawarte stały się szersze, przez co zyskały na czytelności i bardziej pasują do reszty interfejsu, który cechuje się sporą ilością miejsca, a także dostosowaniem do wygodnej obsługi za pomocą dotyku.

  • Slider item
  • Slider item

Zmianę zobaczymy choćby na pulpicie, ale zdecydowanie polecamy wykorzystanie menu kontekstowego przycisku Start (dostępne także pod skrótem Windows + X). Właśnie w tym przypadku widać największe zmiany: menu dostosowuje się do wybranego koloru, jest znacznie większe i trudno narzekać na to, iż jest nieczytelną zbitką wielu opcji. Jeżeli jednak oczekujecie, że nowy system jest spójny, lepiej poszukajcie alternatywy – w Windows 10 wciąż znajdziemy przynajmniej jeszcze jedno menu kontekstowe cechujące się innym wyglądem. Wystarczy wywołać je na np. belce okna eksploratora. Wtedy znów zobaczymy małe opisy, a na dodatek niebieskie podświetlenia zaznaczonych opcji, zamiast stosowanych w innych miejscach szarych. Czy to się kiedyś zmieni? Mamy nadzieję, że kolejne kompilacje uczynią system takim, jaki powinien być dawno temu.

bEhOQVyv

Kolejną nowością jest możliwość dzielenia się naszymi pomysłami z innymi użytkownikami. Mowa tutaj o aplikacji Windows Feedback, która służy testerom do wyrażania własnych opinii dotyczących funkcji implementowanych w wersjach testowych. Dzięki możliwości skopiowania linku do propozycji i przesłania jej do innych aplikacji, testerzy mogą łatwiej zachęcać do głosowania i komentowania innych użytkowników. Oprócz tego Microsoft poinformował, że w nowej kompilacji nie działa logowanie przy pomocy Windows Hello i rozpoznawania twarzy na niektórych z urządzeń. Użytkownicy powinni obecnie stosować hasła, kod PIN lub wzór odcisku palca. Potwierdzono także problemy z 64-bitową wersją przeglądarki Chrome. Firma Google pracuje nad ich rozwiązaniem – aplikacja powinna już działać prawidłowo, o ile skorzystamy z kanału Canary.

350141565018531777

Choć Microsoft się tym specjalnie nie chwali, nowa kompilacja zawiera także dodatkowe, znacznie ważniejsze zmiany. Te zaszły w silnikach EdgeHTML i Chakra wykorzystywanych w nowej przeglądarce systemowej. Domyślnie włączono niektóre z opcji, jakie wcześniej były dostępne za pośrednictwem specjalnych flag: asm.js, funkcje asynchroniczne i klasy z ECMAScript 6. Oprócz tego poprawiła się zgodność z HTML5. Według testu dostępnego na łamach witryny html5test.com przeglądarka Edge uzyskuje obecnie wynik 435 punktów. To nadal mniej niż konkurencja, acz zmiana jest znacząca: dla porównania wersja dostępna w wersji stabilnej (10240) zdobywa już jedynie 397 punktów. Najnowsza kompilacja jest dostępna w kanale szybkich aktualizacji, jak na razie nie wydano obrazów ISO.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEhOQVzr