Kompilacja 10547: Object RTC w Edge i większe możliwości personalizacji

Kompilacja 10547: Object RTC w Edge i większe możliwości personalizacji

Kompilacja 10547: Object RTC w Edge i większe możliwości personalizacji
Redakcja
19.09.2015 20:06, aktualizacja: 21.09.2015 12:31

W ostatnim czasie do sieci wyciekła jedna z testowych kompilacji systemu Windows 10. Twórcy poszli za ciosem i wydali nową, oficjalną kompilację testową oznaczoną numerem 10547. Nie znajdziemy tu żadnych rewolucyjnych zmian, niemniej powinna ona ucieszyć osoby, które oczekują nieco większych opcji personalizacji. Pokazuje także, że Microsoft czasami słucha głosu użytkowników.

Główną zmianą jest dodanie do ustawień Menu Start opcji odpowiedzialnej za wyświetlanie dodatkowej kolumny na kafelki. Co prawda w przeciwieństwie do klasycznego menu znanego choćby z Windows 7, to nowe pozwala użytkownikowi na zmianę rozmiaru zarówno w pionie, jak i poziomie, ale jest to ograniczone liczbą kolumn: standardowo mieszą się w nim trzy wąskie kafelki, jeżeli zdecydujemy się na rozszerzenie menu, to uzyska ono możliwość dodania kolejnych trzech kolumn i tym samym tworzenia osobnych grup rozdzielonych niewielką pustą przestrzenią.

350142903655622593

Możliwość zmiany wielkości nie obejmuje tylko delikatnego rozszerzenia. Teraz w ustawieniach możemy aktywować tryb oferujący cztery kolumny: dzięki temu w menu zmieści się więcej kafelków bez zmiany jego szerokości i bez straszenia użytkownika menu, które zajmuje ponad połowę ekranu. Wiele osób proponowało dodanie tego rodzaju funkcji, Microsoft zdecydował się ich posłuchać, na czym skorzystali. Jak w oficjalnym komunikacie zaznacza Gabe Au, obecnie w menu możemy umieścić nawet 2048 kafelków, poprzednio liczba ta byłą ograniczona do 512. Kolejna zmiana w tej kompilacji to aktualizacja wbudowanych w system aplikacji: dla przykładu aplikacja zdjęć została wzbogacona o widok folderów, który pozwala na szybkie zapoznanie się z plikami zgromadzonymi na dysku i w chmurze oferowanej przez producenta. Oprócz tego wydano nowe wersje m.in. Groove, kalendarza, klienta pocztowego i map.

Jeżeli podczas logowania nie potrzebujemy żadnego obrazu w tle, teraz możemy wyłączyć go w ustawieniach personalizacji. Ulepszono również tryb tabletu. Gdy jest on aktywowany, a my przejdziemy do widoku zarządzania aplikacjami i zdecydujemy się na wykorzystanie funkcji snap (ustawianie aplikacji na lewym i prawym boku ekranu), będziemy mogli szybko je wyłączać, a także zastępować zupełnie innymi aktywnymi programami. Deweloperów powinny natomiast zainteresować nowości w przeglądarce Edge. Pojawiło się w niej testowe wsparcie dla Object RTC. To API pozwala na używanie komunikacji audio i wideo w czasie rzeczywistym bez instalowania zewnętrznych wtyczek, jest wykorzystywane przez np. Skype.

Oprócz tego udało się naprawić kilka błędów: poprawiono działanie ikony centrum powiadomień, dodano obsługę Cortany dla kont lokalnych, a także ulepszono obsługę układów dźwiękowych od Realteka. Wydanie to trafiło do kanału szybkich aktualizacji, może więc zawierać błędy – Microsoft informuje, że sklep może mieć problemy z aktualizowaniem aplikacji, a notatnik uruchamiany z poziomu wiersza poleceń raportować błędy związane z uprawnieniami. To zapewne jednak nie odstraszy testerów, którzy powinni być gotowi na najróżniejsze problemy.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)