Koniec Mininova.org – serwis uśmiercił Netflix, Spotify i... piracki streaming

Koniec Mininova.org – serwis uśmiercił Netflix, Spotify i... piracki streaming

Koniec Mininova.org – serwis uśmiercił Netflix, Spotify i... piracki streaming
27.02.2017 10:25, aktualizacja: 27.02.2017 10:58

Wkrótce wyłączony zostanie serwis mininova.org. Po licznych zeszłorocznych zamknięciach największych stron z torrentami, takich jak KickAssTorrents czy torrentz.eu, jest to kolejne tego typu zdarzenie, które świadczy o tym, że piractwo się zmienia. I nie chodzi tutaj o większą skuteczność posiadaczy praw autorskich, ale także o nowe formy dystrybucji materiałów.

W przyszłym tygodniu zostanie zamknięte forum mininova.org, zaś 4 kwietnia wyłączony zostanie cały serwis. Mininova zapełniła pustkę po słoweńskim serwisie suprnova.org. Stanowiła do dziś jeden z największych serwisów z torrentami, co oczywiście nie uszło uwadze organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Obraz

W maju 2009 roku organizacja BREIN zarządała od administracji Mininovy uruchomienia procedur, dzięki którym możliwa będzie weryfikacja publikowanych tam torrentów. Te drastycznie zmniejszyły liczbę dostępnych w serwisie materiałów, zaś cała sprawa zakończyła się ugodą z posiadaczami praw autorskich. Teraz wiemy, że zabezpieczyło to przyszłość Mininovy tylko na kilka lat.

Powodem zamknięcia nie są kwestie prawne. Po dwunastu latach od uruchomienia, popularność serwisu torrent z filtrem automatycznego wykrywania naruszeń praw autorskich spadła tak bardzo, że koszty utrzymania infrastruktury są wyższe niż przychody. Na inną kwestię zwraca w rozmowie z Torrent Freak współzałożyciel Mininovy, Niek van der Maas:

Wraz z tym, jak platformy dystrybucji skoncentrowane na treściach, takie jak Spotify czy Netflix, stają się coraz popularniejsze, zaś szybkie łącza stają się tańsze, zapotrzebowanie na serwisy torrentowe może spadać.

Van der Maas skupia się tutaj na legalnych komercyjnych usługach, nie można jednak zapominać, że piractwo doskonale adaptuje wszelkie trendy. W połowie zeszłego roku opublikowany został raport MUSO, według którego to nie Netflix czy Spotify wypierają torrenty, lecz przede wszystkim ich pirackie odpowiedniki oparte na strumieniowaniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)