Koniec roamingu w Unii Europejskiej i UK już w przyszłym roku, choć jest jedno „ale”

Koniec roamingu w Unii Europejskiej i UK już w przyszłym roku, choć jest jedno „ale”

23.09.2016 15:18, aktual.: 23.09.2016 15:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ciągu ostatnich lat mieliśmy okazję odnotowywać kolejne etapy prób ujednolicenia europejskiego rynku usług telekomunikacyjnych, nie tylko pod sztandarem zabiegania o konkurencyjność, ale także likwidacji opłat prowizyjnych nakładanych w związku z korzystaniem usług w różnych państwach członkowskich. Komisja Europejska potwierdziła dziś zakończenie prac nad projektem regulacji, które ostatecznie zlikwidują roaming. Oczywiście do wejścia nowego prawa w życie jeszcze daleka droga: konieczne jest między innymi wydanie opinii przez europejskie stowarzyszenie regulatorów telekomunikacyjnych BEREC. Jeżeli jednak harmonogram dalszych prac będzie przebiegał bez zakłóceń, to opłaty roamingowe nie będą naliczane już od lipca przyszłego roku

Obraz

Oznacza to oczywiście, że klient będzie ponosił takie same opłaty, jak w swoim kraju zarówno w przypadku połączeń, jak i SMS-ów, MMS-ów oraz, co dziś staje się w zasadzie najważniejsze, pakietów danych. Nie obyło się oczywiście bez wyjątków: nietrudno sobie wyobrazić, że podczas trwającej od blisko dziesięciu lat negocjacyjnej batalii z przedstawicielami Unii Europejskiej, starokontynentowi operatorzy robili wiele, by zachować możliwość nakładania dodatkowych opłat.

Operatorzy będą mogli nakładać opłaty roamingowe jako swojego rodzaju środek karny. Nietrudno bowiem wyobrazić sobie, że np. Polak mógłby zakupić kartę operatora francuskiego, który oferowałby stawki niższe niż najtańszy operator w Polsce. Aby zapobiec takim sytuacjom, operatorzy będą w zautomatyzowanym procesie wykrywać podobne sytuacje i nakładać na nie karne opłaty. Jak widać, ujednolicenie rynku usług telekomunikacyjnych w wykonaniu UE niejedno ma imię.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)