Koniec wsparcia dla Firefoksa 3.6, Firefox 12 i postępy w pracach nad wersją Metro

Koniec wsparcia dla Firefoksa 3.6, Firefox 12 i postępy w pracach nad wersją Metro

Wojciech Cybulski
23.04.2012 18:13, aktualizacja: 23.04.2012 20:45

Już jutro, 24 kwietnia skończy się okres wsparcia dla przeglądarki internetowej Firefox 3.6 - Mozilla zaleca wszystkim użytkownikom aktualizację do nowszej wersji.

Firefox 3.6 został wydany w styczniu 2010 roku i stanowił istotny postęp wobec wcześniejszych wersji. Wydanie to obsługiwało minimotywy, zapewniało wsparcie dla ekranów dotykowych i akcelerometrów, radziło sobie z czcionkami WOFF oraz wspierało Storage API i Drag and Drop API. Przeglądarka mogła się także pochwalić ulepszoną obsługą tagów <video> i nowych (w owym czasie) elementów CSS3. Firefox 3.6 (a konkretnie jego najnowsza odsłona 3.6.28) nie będzie już dłużej aktualizowany. Od jutra Mozilla zaprzestaje łatania nowych błędów i krytycznych luk bezpieczeństwa. Fundacja zaleca aktualizację do nowego wydania. Przy okazji Mozilla przypomina, że z listy obsługiwanych systemów zniknie wkrótce Windows 2000. Planowany na czerwiec 2012 roku Firefox 13 będzie można zainstalować już tylko na Windows XP. Osoby korzystające jeszcze z Windows 2000 muszą powoli myśleć o przesiadce na nowszy system.

Także jutro oficjalną premierę będzie miał Firefox 12. Wśród nowości warto wymienić zmiany w mechanizmie aktualizacji, który będzie wyświetlał mniej monitów UAC oraz dodanie numerów linii do podglądu źródła strony. Ponadto ulepszono obsługę CSS a multimedia odtwarzane na stronach wzbogaciły się o nowe kontrolki. Warto odnotować także wzrost wydajności WebGL w systemie Mac OS X i obsługę mechanizmu „przeciągnij i upuść” w oknie pobierania. Z uwagi na fakt, że Mozilla udostępnia finalną wersję swojej przeglądarki na kilka dni przed oficjalnym wydaniem, Firefox 12 jest już dostępny do pobrania z naszej bazy w wersji dla Windows, Linux i Mac OS.

W związku ze zbliżającą się premierą Windows 8 trwają także prace nad Firefoksem dla interfejsu Metro. Jak wynika z najnowszego wpisu na blogu jednego z deweloperów, tworzenie Firefoksa dla Windows 8 Metro przebiega bardzo sprawnie. Przeglądarka obsługuje już programową klawiaturę i może być używana na tabletach z ekranem dotykowym. Ponadto możliwe jest już umieszczanie na ekranie startowym linków - kafelków do dowolnych serwisów, które po kliknięciu otworzą daną stronę bezpośrednio w Firefoksie. Już wkrótce przeglądarka ma się wzbogacić o obsługę gestów, w tym zgodnych ze specyfikacją W3C Touch Events.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)