Kontrola uprawnień aplikacji wycofana z Androida

Kontrola uprawnień aplikacji wycofana z Androida

Kontrola uprawnień aplikacji wycofana z Androida
Tomek Kondrat
13.12.2013 14:38

Wprowadzona niedawno aktualizacja do Androida 4.4.2 oprócz łatania błędów wychwyconych od premiery KitKata, wycofała także jedną z najważniejszych funkcji kontrolnych nad aplikacjami – App Ops. Opcja ta pozwalała na ręczną kontrolę uprawnień poszczególnych funkcji programów. W praktyce możliwe było zabronienie niektórym aplikacjom dostępu do naszych danych, co oczywiście spotkać się mogło ze sporą dezaprobatą twórców takich pozycji jak Facebook lub Skype, którzy lubowali się w kolekcjonowaniu danych osobowych.

Programistka Androida - Dianne Hackborn - tłumaczyła decyzję Google względami bezpieczeństwa i tym, że programiści wykorzystywali tę funkcję w celu stworzenia nowej aplikacji SMS i nie była ona przeznaczona dla użytkowników końcowych, którzy mogli ją stosować w niewłaściwy sposób. Wynika z tego, że sama funkcja kontroli uprawnień dostała się do publicznego wydania przez przypadek. Brzmi to trochę jak wymówka, jednak miejmy nadzieję, że firma z Mountain View szybko przywróci wspomnianą funkcję.

Obraz

Usunięcie App Ops, to alarmująca wiadomość dla wszystkich użytkowników Androida. Brak możliwości zablokowania dostępu do danych osobowych daje możliwość dopasowania reklam do naszych preferencji i w jeszcze większym stopniu uzależnia wszystkich użytkowników urządzeń z Androidem od programistów i ich wymogów co do uprawnień. Według mnie nie jest to krok w dobrą stronę.

Jedynym słusznym wyjściem w tej sytuacji wydaje się przywrócenie kontroli uprawnień w nadchodzących wersjach Androida. Jednak czy Google zdecyduje się na ten krok? Zapewne przekonamy się wkrótce. Tymczasem możliwe jest przywrócenie tych ustawień poprzez moduł Xposed Frameworks dostępny na forum XDA. Należy jednak pamiętać, że Xposed wymaga zrootowanego urządzenia do poprawnego działania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)