Konwergencja aplikacji w wydaniu Ubuntu: Canonical wyprzedza Microsoft

Strona głównaKonwergencja aplikacji w wydaniu Ubuntu: Canonical wyprzedza Microsoft
01.04.2014 15:46

Wiele można zarzucić Canonicalowi, ale jedno trzeba firmie tejprzyznać: gdy się czymś zajmie, realizuje to z dużąkonsekwencją. Wygląda na to, że w dążeniu do konwergencjiurządzeń, rozumianej jako możliwość uruchamiania dostosowującychsię do docelowego ekranu aplikacji na telefonach, tabletach,komputerach i innych urządzeniach, producent Ubuntu wyprzedziłMicrosoft z jego platformami Windows, Windows RT i Windows Phone.

bDYcxVWt

Jono Bacon, menedżer społeczności Ubuntu, przedstawił na swoimprofilu w Google+ aplikację pogodową, zbudowaną z wykorzystaniemUbuntuSDK. Bazujące na QtCreatorze środowisko pozwala na tworzenieoprogramowania działającego na wszystkich urządzeniach z Ubuntu,zarówno natywnego (Qt/QML) jak i webowego (HTML5), ze wszystkimispecyficznymi dla tego systemu rozszerzeniami. Aplikacje takie mogąbyć następnie łatwo przekazywane do Ubuntu Software Store, skądużytkownicy mogą zainstalować je jednym kliknięciem(dotknięciem?).

Aplikacja pogodowa została przygotowana dla telefonów z systememUbuntu Touch, jednak bez problemu uruchamia się na desktopie. Cowięcej, jej interfejs reaguje na zmiany wielkości okna,dostosowując się do dostępnego miejsca. Oprócz aplikacjipogodowej, na desktopie działa już większość aplikacjisystemowych Ubuntu Touch – systemu Canonicala dla urządzeńmobilnych.

Ubuntu App Convergence: Weather App

Konwergencja w wydaniu Microsoftu, o której dowiedzieliśmy sięprzy okazji ujawnionych informacji o projekcie WindowsThreshold, również obejmować ma ujednolicone środowiskouruchomieniowe, wspólny sklep i aplikacje z interfejsamidostosowującymi się do rozmiarów ekranu. Wizja Canonicala jestjednak bardziej śmiała: Mark Shuttleworth chce, by smartfony zUbuntu Touch mogły, po podłączeniu do nich pełnowymiarowegoekranu i klawiatury, przekształcać się w normalne PC z Ubuntu.

bDYcxVWv

Niestety do pełnego ujednolicenia stosu oprogramowaniasystemowego, koniecznego do zrealizowania tej wizji, potrzebne jestjeszcze wiele pracy. Wiemy już, że nowa, ósma wersja środowiskagraficznego Unity, korzystająca z nowego serwera grafiki Mir, niepojawi się w desktopowym wydaniu Ubuntu 14.04 LTS. Dopiero Ubuntu14.10 będzie pierwszym, który zapewni całkowicie ujednoliconeśrodowisko uruchomieniowe dla aplikacji stworzonych za pomocąUbuntu SDK, zaś prawdopodobnie dopiero w Ubuntu 16.04 LTS uda sięzrealizować wszystkie postulaty Marka Shuttlewortha.

Udostępnij:
bDYcxVXr