Korea Północna proponuje narodową dystrybucję Linuksa

Strona głównaKorea Północna proponuje narodową dystrybucję Linuksa
05.03.2010 16:39

Komunistyczny reżim Kim Dzong Ila stworzył własną wersję systemu Linux. To nie żarty, Korea Północna chce, aby jej obywatele zamiast systemu Windows w swoich komputerach instalowali Czerwoną Gwiazdę OS.

System Czerwona Gwiazda OS jest do nabycia w cenie około 5 dolarów. Jest to jedna z dystrybucji Linuksa stworzona najprawdopodobniej na Uniwersytecie Kim Il-sunga. Minimalne wymagania dla systemu to procesor Pentium III 800MHz z 256 MB RAM i dysk o pojemności 3GB. Jak podał serwis Engadget, Czerwona Gwiazda wyposażona jest w przeglądarkę Firefox, ale pod zmienioną nazwą - nosi jakże patriotyczne miano Mój Kraj. Jak można się domyślać, pozwala na bardzo ograniczony dostęp do Internetu. Użytkownicy Czerwonej Gwiazdy nie tylko nie mogą odwiedzić dobrychprogramów, ale w ogóle żadnych stron internetowych, jeśli nie liczyć państwowego portalu o nazwie Mój Kraj BBS.

To nie koniec dziwnych - przynajmniej z naszego punktu widzenia - zmian. Koreański system podobno datuje czas na rok... 99, zamiast 2010. Jest to zgodne z doktryną polityczną Dżucze stworzoną przez Kim Ir Sena. Od daty urodzin tego ostatniego (15.04.1912) datuje się nowożytną historię Korei Północnej. Stąd też Koreańczycy żyją nie w 2010 r., tylko w 99. Z bardziej standardowych rozwiązań - w Czerwonej Gwieździe zastosowano interfejs oparty o środowisko KDE, dostępny jest klient poczty e-mail, odtwarzacze audio i wideo, a także program antywirusowy.

Zrzuty ekranu prezentujące koreańską myśl techniczną na Linuksie można obejrzeć na stronach serwisu Engadget.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)