Korzystasz z Allegro? Taka wiadomość oznacza kłopoty

Korzystasz z Allegro? Taka wiadomość oznacza kłopoty

Smartfon to często narzędzie oszustów. Uważaj na taki telefon
Smartfon to często narzędzie oszustów. Uważaj na taki telefon
Źródło zdjęć: © Pixabay
09.05.2023 12:47

Osoby, które korzystają z Allegro, muszą mieć się na baczności. W sieci krążą liczne kampanie phishingowe, w których cyberprzestępcy starają się wykorzystywać wizerunek popularnej platformy na potrzeby okradania użytkowników.

Allegro stało się ostatnio "ulubieńcem" cyberprzestępców. Często spotykamy się z próbami podszywania się pod tę znaną markę w bardziej lub mniej udanych kampaniach phishingowych. O jednej z nich poinformował nas nasz czytelnik, który w porę zorientował się, że ktoś próbuje go okraść.

W kampanii, którą opisuje nasz czytelnik, cyberprzestępcy celują w osoby sprzedające na allegro. Mail ma przypominać wiadomość z serwisu, w której sprzedawca jest informowany o tym, że udało mu się sprzedać przedmiot. Po otwarciu odnośnika miałby zostać przekierowany na stronę "potwierdzenia zamówienia".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić kamerę internetową Jabra PanaCast 20?

Jak informuje nasz czytelnik, przycisk skierował go pod adres alliegro-kalls743[.]bettergpt[.]online. Podobny początek adresu może sprawić, że potencjalna ofiara nie zorientuje się w pierwszej chwili, że znajduje się właśnie na niebezpiecznej stronie internetowej.

Oszuści skontaktowali się z naszym czytelnikiem za pośrednictwem dwóch kanałów. Jedna z wiadomości została wysłana przez WhatsApp z numeru 515015449, natomiast druga dotarła do niego z adresu e-mail notice_message[małpa]icloud[.]com.

Fałszywy mail od Allegro
Fałszywy mail od Allegro© dobreprogramy.pl

O tym, że mamy do czynienia z próbą oszustwa, można zorientować się np. po tytule wiadomości, który wygląda nietypowo. "Nowy budżet #7200O29B" - miałoby to oznaczać, że sprzedający otrzymał nową wpłatę z zamówienia o numerze podanym w tytule.

Kolejne maile, w których oszuści podszywają się pod Allegro, wpływają na skrzynki mailowe Polaków. Apelujemy o ostrożność podczas otwierania wiadomości od Allegro. Najlepiej przyjrzeć się dokładnie adresowi nadawcy, a także zastanowić się, czy istnieje powód, dla którego platforma miałaby się z nami kontaktować, na przykład, czy faktycznie wystawiamy jakieś przedmioty na sprzedaż.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)