Korzystasz z OLX? Uważaj na taką wiadomość

Korzystasz z OLX? Uważaj na taką wiadomość

Oszuści atakują sprzedawców na OLX
Oszuści atakują sprzedawców na OLX
Źródło zdjęć: © Getty Images, Sekurak
Konrad Siwik
22.12.2022 15:53

Oszustwo "na OLX" nie jest niczym nowym, jednak cyberprzestępcy stosują w nim coraz bardziej zaawansowane metody. Tym razem wykorzystują również wizerunek InPostu, posługując się bramką SMS-ową.

Jak alarmuje serwis Sekurak, cyberprzestępcy stosują smishing przy oszustwach na OLX, podszywając się pod InPost czy pod sam serwis z ogłoszeniami. Oszust na początku udaje klienta zainteresowanego zakupem danego przedmiotu. W tym przypadku mowa o rowerze o wartości 31 tys. zł.

Oszustwo "na OLX"
Oszustwo "na OLX"© Sekurak

Przestępca przed dokonaniem transakcji zaznacza, że pieniądze wyśle za pośrednictwem InPostu. Fałszywy klient w dalszej kolejności informuje, że jego konto zostało już obciążone za towar i dostawę. Sprzedawca, który zgodził się na taki sposób płatności, otrzymuje następnie SMS podszywający pod InPost z fałszywym linkiem do odbioru płatności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sęk w tym, że wiadomość pokazuje się w tym samym wątku, co prawdziwe SMS-y od dostawcy. Z tego względu dużo łatwiej nabrać się na wspomniane oszustwo, ponieważ z pozoru wszystko wygląda w miarę wiarygodnie.

Fałszywa strona InPostu
Fałszywa strona InPostu© Sekurak

Po wejściu pod złośliwy adres pojawia się spreparowana strona InPostu z informacją o potwierdzeniu płatności. Tam sprzedawca jest proszony o zalogowanie do swojej bankowości internetowej w celu odebrania pieniędzy. W rzeczywistości jest to fałszywy formularz wyłudzający poufne dane takie jak hasła do konta bankowego.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)