Kostka Rubika w zrobotyzowanej ręce. Badacze z OpenAI postawili na sztuczną inteligencję

Kostka Rubika w zrobotyzowanej ręce. Badacze z OpenAI postawili na sztuczną inteligencję

Ręka-robot ze sztuczną inteligencją uczy się układać kostkę Rubika, fot. Getty Images
Ręka-robot ze sztuczną inteligencją uczy się układać kostkę Rubika, fot. Getty Images
Oskar Ziomek
17.10.2019 17:05

Grupa badaczy z OpenAI chwali się zastosowaniem sztucznej inteligencji, dzięki której zrobotyzowana ręka nauczyła się układać kostkę Rubika. Na etapie szkolenia wykorzystano wiele symulacji i obecnie robot potrafi układać kostkę jedną "dłonią", choć wciąż nie w każdym przypadku.

Jak się okazuje, mimo zastosowania uczenia maszynowego, wielu symulacji i testów, obecnie dłoń jest w stanie ułożyć kostkę co najwyżej w 60 proc. przypadków i to tylko wtedy, gdy wystarczy do tego 15 ruchów. W przypadku trudniejszych kombinacji wymagających 26 obrotów, ułożenie udaje się tylko w 20 proc. przypadków. Robot sam musiał wypracować właściwe ruchy, które pozwalają mu obracać kostkę i poszczególne ściany oraz balansować obiektem zależnie od warunków otoczenia.

Solving Rubik’s Cube with a Robot Hand

To istotny element całego szkolenia, ponieważ twórcy często ingerowali w ten proces. Sprawdzano w ten sposób, jak zrobotyzowana ręka poradzi sobie na przykład ze związanymi palcami lub w gumowej rękawiczce, która zmienia tarcie, a przez to zachowanie kostki i stanowi dodatkowe wyzwanie w obliczu wypracowanych wcześniej schematów.

Co istotne, opisywane przedsięwzięcie nie miało na celu przygotowania robota, który w układaniu kostki Rubika jedną dłonią będzie szybszy od człowieka (mistrzowie osiągają wyniki poniżej 10 sekund w przypadku klasycznej kostki 3x3x3). Celem badaczy było stworzenie sztucznej inteligencji zdolnej dostosowywać się do nowych warunków, co może stanowić podstawę do tworzenia innych robotów w przyszłości.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)