Krita 2.9.5 lepiej odczytuje pliki Photoshopa

Krita 2.9.5 lepiej odczytuje pliki Photoshopa

Krita 2.9.5 lepiej odczytuje pliki Photoshopa
11.06.2015 16:08

Zbieranie pieniędzy na Kickstarterze nie przeszkodziło twórcom Krity w pracy. Dziś każdy może obejrzeć efekty w wersji 2.9.5 programu. Warto po nią sięgnąć także jeśli wersja 2.9.4.7 nie uruchamiała się poprawnie – naprawiony został błąd, który powodował niespodziewany koniec pracy programu.

Jeszcze nie znajdziemy w Kricie wszystkich nowości, na które zebrane zostały pieniądze. W ciągu ostatnich tygodni jednak udało się zaimplementować sporo ciekawostek, jak możliwość dziedziczenia kanału alfa na wszystkich typach warstw, nowe skróty klawiszowe, kontur pędzla widoczny przy malowaniu, poprawki w zarządzaniu pamięcią, w tym ostrzeżenie o ryzyku przepełnienia pamięci operacyjnej i podgląd barwy pobieranej próbnikiem kolorów. Wersja dla Linuksa może już pracować z plikami zapisanymi w formacie WebP.

Najwięcej entuzjazmu budzi jednak lepsza obsługa plików zapisanych przez Photoshopa, czyli formatu PSD, z którym praktycznie nikt poza firmą Adobe nie umie sobie poradzić. Krita 2.9.5 jest już w stanie odczytać i zapisać style warstw, grupy warstw, a także maski przezroczystości z i do plików Photoshopa. Jak to działa? Mniej-więcej i z pewnością profesjonaliści nie zaczną masowo przesiadać się na Kritę, ale od czegoś trzeba zacząć.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Najwięcej problemów przysporzy próba zachowania masek przycinających, czyli jednej z podstawowych możliwości Photoshopa.

350137671429351361

Problemem jest też to, że Krita zaraz po otwarciu pliku nie łączy maski przezroczystości z widoczną warstwą i niektóre z nich trzeba aktywować ręcznie. Zaraz po otwarciu pliku można zobaczyć taki bałagan:

350137671429482433

Zapis działa o wiele lepiej. Oczywiście jeśli Krita nie potrafi odczytać niektórych informacji, nie będzie także w stanie ich zapisać, więc takie parametry, jak maski przycinające, zostaną utracone.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ponadto Krita podczas pracy z prezentowanymi tu plikami działa o rząd wielkości wolniej niż Photoshop CC. Niemniej jednak jest w tej chwili w czołówce programów, które są w stanie cokolwiek wydobyć z plików PSD… zapisanych przez starego Photoshopa. Pliki tworzone przez nowego Photoshopa CC są jej zdaniem płaskie jak powierzchnia ekranu, na której je wyświetla.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Autorzy programu zaimplementowali także powiadomienie, które poinformuje użytkowników układów graficznych Intela o potrzebie aktualizacji sterowników. Warto to zrobić, gdyż na starszej ich wersji renderowanie obrazu nie będzie działać prawidłowo.

Obsługa własnościowego formatu firmy Adobe jest nie lada wyzwaniem i trzymamy kciuki za jej dalszy rozwój. Kritę 2.9.5 możecie już pobrać z naszej bazy programów dla Windowsa, Linuksa i OS-a X. Z niecierpliwością czekamy na wydanie wersji 3, która ma działać dużo szybciej.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)