Krüger&Matz Style – test atrakcyjnego smartwatcha w atrakcyjnej cenie

Krüger&Matz Style – test atrakcyjnego smartwatcha w atrakcyjnej cenie

Krüger&Matz Style – test atrakcyjnego smartwatcha w atrakcyjnej cenie
27.01.2016 10:07

Pokazywanie aktualnej godziny to tylko jedna z wielu funkcji oferowanych przez nowe smartwatche. Za te większe względem tradycyjnych zegarków możliwości musimy często sporo zapłacić, zwłaszcza jeśli oczekujemy dobrej jakości wykonania. Tańsze smartzegarki kojarzą się natomiast z kiepskim plastikiem, a także z mało atrakcyjnym wyglądem. Wiele tańszych modeli wygląda jak zabawki i nie wyobrażam sobie bym miał coś takiego nosić, trzeba by było do tego w ogóle nie mieć gustu.

Uważałem dotąd, że zamiast tańszego, tandetnego smartwatcha (czy też może lepiej należałoby napisać w wielu wypadkach featurewatcha), lepszym wyborem zawsze będzie zwykły zegarek. Natomiast jeśli komuś zależy na zbieraniu danych o aktywności fizycznej, to powinien sięgnąć po opaskę fitness. Zmieniłem jednak zdanie i to za sprawą urządzenia po którym nie spodziewałem się zbyt wiele. Niestety nie jest ono bez wad, nagromadziło się ich całkiem sporo.

Atrakcyjny wygląd w atrakcyjnej cenie

Za 300 złotych kupimy całkiem dobry zegarek, a co natomiast znajdziemy wśród smartwatchy? Raczej nic godnego uwagi, zwłaszcza w ofercie dużych, popularnych u nas firm. Zauważalnie lepiej prezentują się smartzegarki słabiej rozpoznawalnych producentów. W tej cenie dostaniemy m.in. Krüger&Matz Style, którym powinni zainteresować się wszyscy szukający taniego smartwatcha. Zainteresować i dokładnie przemyśleć, czy są w stanie zaakceptować pewne niedociągnięcia.

Obraz

Krüger&Matz Style, tak samo jak Moto 360, czy inne atrakcyjne bystre zegarki, ma okrągłą kopertę. Srebrne boki to nie tandetny plastik, mamy do czynienia z metalem, chłodnym i przyjemnym w dotyku. To dzięki niemu Style prezentuje się jak droższa konkurencja. Na prawym boku znalazł się fizyczny, srebrny przycisk, służy on do wybudzenia i powrotu do głównego ekranu. Wystaje on znacznie, imitując koronkę i co ważne, wygląda solidnie. To jedyny przycisk urządzenia. Do poruszania się po systemie posłuży nam przede wszystkim dotykowy wyświetlacz.

Nie jest idealnie, producent musiał w końcu na czymś zaoszczędzić. Spód to już plastik i to plastik należący do tych gorszych. Nie zauważyłem na nim żadnych śladów użytkowania, ale przeczuwam, że szybko może się to zmienić. Dobrze, że ta część zawsze znajduje się przy ciele i jest niewidoczna. Kolejnym elementem psującym dobry efekt pozostawiony przez okrągłą, metolową tarczę jest front. Jeśli wyświetlacz jest wyłączony, to czarna góra w połączeniu ze srebrnymi ramkami jak najbardziej może się podobać. Wystarczy jednak podświetlić ekran, aby naszym oczom ukazały się stanowczo za szerokie ramki. Dowiemy się wówczas, że ekran nie jest w pełni okrągły. Front znajduje się pod odporną na zarysowania warstwą. Do jej zalet z pewnością można zaliczyć opieranie się tłustym odciskom, są one słabo widoczne mimo czarnego przodu.

Obraz

Całość jest dobrze spasowana, nic nie skrzypi pod naciskiem, nic nie wygląda jakby miało zaraz odpaść. Style robi pod tym względem lepsze wrażenie niż niektóre droższe smartwatche. Produkt Krüger&Matz jest także lekki, waży 50 gramów. Nie jest on jednak szczupły, wymiary wynoszą bowiem 51,15 × 42,8 × 12 mm. Kojarzy mi się on z męskimi zegarkami i raczej nie będzie pasował do nadgarstka drobnej kobiety.

Jestem w stanie przeboleć plastikowy spód i zbyt szerokie ramki, nawet tę najszerszą na dole, w końcu cena tego smartzegarka wynosi 300 zł. Nie jestem natomiast w stanie zaakceptować paska. To imitacja prawdziwej skóry i to wykonana dość kiepsko. Wygląda dobrze, ale bardzo szybko się niszczy. Już po pierwszy założeniu zauważyłem ślady zużycia. Dodatkowo obok dziurki na którą był zapięty, pojawiły się wyraźne pęknięcia. Ten pasek nie wytrzyma długo, po miesiącu może być już mocno zniszczony.

Słabe podzespoły zapewniają płynną i długą pracę

We wnętrzu znajdziemy procesor MediaTek MTK2502, 128 MB RAM i zaledwie 32 MB pamięci na dane użytkownika. To niewiele, zwłaszcza na tle konkurencji z 512 MB RAM i 4 GB na nasze pliki, ale Ci wydajniejsi i oczywiście drożsi przeciwnicy muszą radzić sobie z Android Wear. W produkcie z logo Krüger&Matz zastosowano przygotowaną przez MediaTeka platformę LinkIt, od podstaw stworzoną z myślą o urządzeniach wbudowanych i Internecie Rzeczy. Sprawia to, że zastosowane podzespoły w zupełności wystarczają i system działa płynnie, a aplikacje systemowe uruchamiają się natychmiastowo. Miła niespodzianka w tanim smartwatchu, ale do ideału sporo brakuje, wad i niedociągnięć jest całkiem sporo.

Po systemie poruszamy się z wykorzystaniem dotykowego, 1,22-calowego wyświetlacza. Rozdzielczość wynosi 240 × 240 pikseli (278 ppi), mimo to fontom brakuje ostrości. Doczepić muszę się jeszcze do koloru czarnego, którego określiłbym raczej bardzo ciemnym szarym. Dobrze wypadają natomiast kąty widzenia i maksymalna jasność, pozwalająca na korzystanie na zewnątrz. Warstwa chroniąca ekran stawia minimalny, wręcz nieodczuwalny opór, co pozytywnie wpływa na komfort korzystania.

Obraz

Do dyspozycji otrzymujemy tylko jeden ekran główny, służy on do wyświetlania aktualnej godziny. Domyślnie do wyboru mamy cztery tarcze, których nie możemy w żaden sposób skonfigurować. Musi nam wystarczyć to co przygotował producent. Mi nie wystarczyło i żadna tarcza nie przypadła mi do gustu. W celu dostania się do listy wszystkich aplikacji musimy przesunąć palcem po ekranie, obojętnie w którą stronę. Każde przesunięcie kończy się otworzeniem menu. Momentami jest to mało intuicyjne rozwiązanie, bo po przesunięciu od lewej do prawej krawędzi lub od dolnej do górnej, spodziewam się, że wykonując odwrotny gest wrócę do tarczy zegara. Jednak by powrócić trzeba przesunąć od lewego do prawego boku lub skorzystać z fizycznego przycisku.

Menu z aplikacjami możemy w pewnym stopniu spersonalizować. Do wyboru mamy jeden z trzech stylów różniących się tapetą ustawioną w tle. Drugą opcją personalizacji jest ustalenie, w jaki sposób mają być przedstawiane aplikacje – siatka składająca się z czterech aplikacji lub tylko jedna aplikacja. Drugi sposób mógłby być wygodny, gdybyśmy do sterowania otrzymali obracany pierścień, tak jak w Samsungu Gear S2 lub gdyby jednym ruchem można było przeskoczyć przez kilka aplikacji. Zabrakło mi centrum z nieodebranymi powiadomieniami i listą szybkich ustawień. System niezbyt dobrze radzi sobie z wyświetlaniem polskich znaków, a dodatkowo nie wszystko zostało spolszczone.

Obraz

Sprytny zegarek od Krüger&Matz pod jednym względem bije znacznie droższą konkurencję. Akumulator o pojemności 320 mAh potrafi zapewnić 4-5 dni pracy. Muszę jednak zaznaczyć, że taki wynik osiągniemy z wyłączonym Bluetoothem i jasnością ekranu ustawioną na około 50%. Z włączonym Bluetoothem i funkcją liczenia kroków nadal jest dobrze, po ładowarkę sięgamy co 3 dni. Nie jestem zbyt przekonany do sposobu podłączania ładowarki. Dostajemy kabel z nietypowym złączem, który po podłączeniu trzymany jest przez zbyt słaby magnes, łatwo o jego odpięcie.

Funkcji nie brakuje, ale Fundo Wear to porażka

Style sparujemy ze smartfonami działającymi pod kontrolą Androida lub iOS. W tym celu musimy pobrać aplikację. Byłem przekonany, że po wpisaniu nazwy smartwatcha lub producenta w wynikach pojawi się odpowiednia aplikacja, tak jak miało to miejsce w przypadku innych modeli, które testowałem. Nie jest to jednak takie łatwe, po wpisaniu wspomnianych fraz nie znajdziemy poszukiwanego elementu. Musimy się trochę postarać. Aplikacja nazywa się Fundo Wear, naprawdę intuicyjnie…

Jeśli już uda nam się odnaleźć aplikację, to nie oznacza końca problemów. Fundo Wear jest niedopracowana, początkowo nie mogłem w ogóle połączyć się z zegarkiem. Dopiero przy trzeciej próbie Style został poprawnie sparowany. Jeśli chcemy korzystać z synchronizacji danych pomiędzy urządzeniami, to musimy założyć konto. Komunikatem o konieczności podania loginu i hasła jesteśmy ciągle atakowani, tuż po uruchomieniu czy po przejściu do danej opcji.

Obraz

Nie miałem zbytnio ochoty na podawanie moich osobistych danych chińskiemu producentowi i nie miałbym również, gdybym kupił Style. Po rejestracji otrzymujemy dostęp do strony z naszym kontem. Dostępna jest ona w dwóch językach – chińskim lub angielskim ze wstawkami z chińskiego.

Z poziomu Fundo Wear zainstalujemy też dodatkowe aplikacje, jest ich póki co tylko pięć, w tym cztery to dodatkowe tarcze zegarka, a piąta służy do wyświetlania informacji o aktualnej pogodzie. Jest bardzo kiepsko i jak dla mnie tych aplikacji mogłoby w ogóle nie być. Nie dodają one żadnych interesujących funkcji, a nowe tarcze nie przypadły mi do gustu i co najwyżej wyglądają średnio.

Obraz

Jak na smartwatcha kosztującego 300 zł, Style oferuje całkiem sporo funkcji. Znajdziemy liczenie kroków, podawany wynik nieznacznie różni się od faktycznego, niektóre ruchy ręką są błędnie odczytywane jako krok. Dodatkowo aplikacja na zegarku nie zawsze podaje bieżącą liczbę kroków, potrafi zatrzymać się na jakieś wartości i dopiero po wykonaniu kilkunastu kroków zdecyduje się na aktualizacje gromadzonych danych. Ten sprytny zegarek posiada także możliwość zbierania danych o śnie. Nie wykrywa on automatycznie momentu zaśnięcia, pomiar włączamy ręcznie i od razu rozpoczyna się zbieranie informacji. W związku z tym, jeśli szybko nie uśniemy, to zegarek stwierdzi, że jakość snu jest niska. Ta opcja jest więc tylko ciekawostką, podawane wyniki mogą znacząco odbiegać od rzeczywistych.

Smartzegarek Krüger&Matz został wyposażony w mikrofon oraz głośnik. Umożliwia to wykorzystanie go do prowadzenia rozmów. Nie posiada on gniazda na kartę SIM, musimy połączyć się ze smartfonem i wówczas mówiąc do zegarka będziemy mogli poczuć się jak Power Rangers. Mikrofon mógłby być lepszy, druga osoba nie zawsze dobrze nas słyszy. Zaskoczył mnie natomiast głośnik, jest dość wyraźny i naprawdę głośny. Jeśli już jesteśmy przy głośniku, to na Style możemy słuchać muzyki zapisanej w pamięci smartfonu, aplikacja Sony bez problemów współpracowała z zegarkiem. Oczywiście nie polecam słuchania muzyki na smartwatchu, nie brzmi zbyt dobrze.

Obraz

Nie wszystkie funkcje Style chciały współpracować z moim smartfonem. Próba uruchomienia Wiadomości, czy Lokalizatora kończyła się komunikatem proszącym o sparowanie ze smartfonem. Natomiast Menadżer Plików w ogóle nie widział moich plików. Dostaliśmy do dyspozycji kilka gestów, pozwalają między innymi na wybudzenie, odrzucenie połączenia czy wyciszenie. Możemy także przewijać listę obracając ręką, ale nie jest to wygodne. Musimy wykonać szybki, zdecydowany ruch i po kilku takich gestach z pewnością poczujemy ból ręki.

Podsumowanie: coś więcej niż metalowa, okrągła tarcza?

Pamiętam, że wgrywając zdjęcie smartzegarka Kruger&Matz na Instagrama stwierdziłem, że jego jedyną zaletą jest cena. Dziś z tymi słowami się nie zgodzę, Style to także atrakcyjny wygląd i zadowalająca jakość wykonania. Otrzymujemy również płynnie działający system operacyjny, długi czas pracy i możliwość prowadzenia rozmów. Jednak jak już kilkukrotnie wspomniałem – niedociągnięć jest dużo.

Style kosztuje 300 zł i producent osiągnął to oszczędzając na pewnych elementach. Jakość paska jest tragiczna, szybko pojawiają się na nim pierwsze ślady zużycia. Zainstalowany system ma problemy z wyświetlaniem polskich znaków, a bardziej nędznego sklepu z aplikacjami jeszcze nie widziałem. Ekran i za szerokie ramki z pewnością nie dodają uroku. Fatalnie wypada aplikacja na smartfony, korzystanie z niej musiałem ograniczyć do minimum.

Jeśli szukanie taniego, dobrze wyglądającego smartwatcha i jesteście w stanie zaakceptować wymienione w recenzji wady, to Style jest dla Was. Ja dzięki temu modelowi zrozumiałem, że smartwatche nie dzielą się tylko na drogie i brzydkie, za 300 złotych możemy dostać atrakcyjne urządzenie. Miłe zaskoczenie.

Plusy
  • Cena!
  • Atrakcyjny wygląd
  • Metalowa, okrągła tarcza
  • Płynna praca systemu operacyjnego
  • Długi czas pracy na jednym ładowaniu
Minusy
  • Niska jakość paska
  • Mała rozdzielczość wyświetlacza
  • Nędzny wybór w sklepie z aplikacjami
  • Bezsensowna Analiza Snu
  • Problemy ze współpracą ze smartfonem

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)