Kubuntu 15.04: nowy Windows o takim pulpicie może tylko pomarzyć

Kubuntu 15.04: nowy Windows o takim pulpicie może tylko pomarzyć
Redakcja

23.04.2015 20:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziś pojawiła się nowa wersja Ubuntu, jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa. To również dzień, w którym wydane zostały finalne wersje odmian tego systemu korzystających z innych środowisk graficznych. Obok jednej z nich nie można przejść obojętnie – Kubuntu oferuje pulpit zdecydowanie najbardziej rozbudowany, a od wersji 15.04 dodatkowo niezwykle ładny.

W przeciwieństwie do podstawowej wersji Ubuntu, w tej dystrybucji użytkownik na pierwszy rzut oka zobaczy znacznie więcej zmian, niż jedynie nową tapetę. Wszystko za sprawą zastosowania pulpitu Plasma 5.2, który wnosi ogromny powiew świeżości. Oczy wita motyw Breeze, który w swych założeniach ma czynić interfejs przyjaznym, minimalistycznym, ale i w pełni nowoczesnym. To wydanie Kubuntu jest pierwszym które z niego korzysta i trzeba przyznać, że prezentuje się znacznie okazalej, niż testowe kompilacje Windows 10 – całość jest spójna, nie razi ogromnymi różnicami w barwach, ani ikonami rodem z prehistorii interfejsów graficznych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Interfejs systemu i aplikacji jest spłaszczony, zastosowane fonty są nieco większe niż do tej pory, a na dodatek przeprojektowano niektóre elementy jak centrum powiadomień. Wszystko wykonano w sposób na tyle przemyślany, że momentami trudno uwierzyć, iż komercyjny system nie jest w stanie osiągnąć takiego poziomu. Najnowsze wydanie korzysta z aplikacji KDE w wersji 14.12, część z nich została już przeniesiona do KDE Framework 5, ale i pozostałe działają prawidłowo. W systemie domyślną przeglądarką jest Firefox 37, wykorzystywany pakiet biurowy to natomiast LibreOffice 4.4 – to jedyne aplikacje niepochodzące ze środowiska KDE, jakie wykorzystali autorzy. Jądro systemowe jest w tej samej wersji co w podstawowym Ubuntu tj. 3.19, co zapewne ucieszy posiadaczy kart AMD Radeon.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Oprócz tego w systemie znajdziemy cały szereg przydatnych narzędzi: menadżer plików Dolphin, klient pocztowy KMail, rozbudowany odtwarzacz muzyczny Amarok, KOrganizer do obsługi kalendarzy i wydarzeń czy Kontakt do zarządzania kontaktami. Nie zabrakło klienta sieci BitTorrent w postaci KTorrent, komunikatora Telepathy, a także odtwarzacza filmów Dragon Player. W porównaniu do edycji alfa i beta, finalne Kubuntu 15.04 zachowuje się całkiem przyzwoicie. Nadal można napotkać komunikaty mówiące o awarii jakiejś z aplikacji, ale w trakcie testu ani razu nie dotyczyło to aplikacji uruchomionych przez użytkownika, nie doprowadziło także do utraty danych.

Jeżeli aktualnie korzystacie z Kubuntu 14.10, aktualizację do nowej wersji możecie przeprowadzić za pomocą centrum oprogramowania Muon. Zainteresowanych wypróbowaniem Kubuntu zachęcamy natomiast do pobrania obrazów płyt najnowszego wydania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (197)
Zobacz także