Kuriozalny błąd w przełącznikach Cisco. Awarię sieci powoduje wtyczka

Kuriozalny błąd w przełącznikach Cisco. Awarię sieci powoduje wtyczka07.09.2015 15:25
Kuriozalny błąd w przełącznikach Cisco. Awarię sieci powoduje wtyczka

Trudno stwierdzić, aby stosowane w serwerowniach przełączniki sieciowe musiały odznaczać się szczególnie wymyślną obudową. Niemniej pomyłki zdarzają się każdemu, nawet działającej ze spektakularnymi sukcesami od ponad trzech dekad korporacji Cisco. W wyniku niedorzecznego błędu projektantów, sieć opartą na różnych modelach przełączników Cisco, wykorzystywanych głównie w dużych bazach danych, można wyłączyć... podłączeniem przewodu ethernetowego.

350142148596950977

Kuriozalne niedopatrzenie dotyczy przełączników z serii Catalyst C3650 i C3850. Konkretniej – pierwszego portu, nad którym został umieszczony przycisk MODE pozwalający na przywrócenie domyślnej konfiguracji urządzenia. W przypadku podłączenia przewodów ethernetowych, posiadających przy wtyczce dodatkowe plastikowe zabezpieczenie przed złamaniem przewodu, następuje mimowolne naciśnięcie przycisku. To zaś poskutkuje wymazaniem ustawień całej sieci.

Popełnienie tak łatwego do wychwycenia i rozwiązania błędu konstrukcyjnego jest tym bardziej zaskakujące, że ceny przełączników z serii C3650 i C3850 to kwoty rzędu nawet 10 tysięcy dolarów. Cisco nie przewiduje oczywiście żadnej możliwości reklamacji przełączników, przygotowano natomiast, dla zapewne niezbyt szczęśliwych nabywców, szereg porad.

350142148597147585

Najbardziej wyrafinowaną metodą rozwiązania problemu jest użycie w konsoli konfiguracyjnej polecenia 3850(config)# no setup express, co ma uczynić przycisk nieaktywnym. Dla osób preferujących siłowe rozwiązywanie, Cisco zaleca po prostu ucięcie plastikowej części wtyczki lub… stosowanie przewodów, które jej nie posiadają. Rozwiązanie problemu nie jest zatem szczególnie skomplikowane, znacznie trudniejsza może być jego diagnoza. Stwierdzenie, że za awarie sieci odpowiada umieszczenie przewodu w pierwszym porcie przełącznika, trudno określić jako nasuwające się w pierwszej kolejności.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)