Kurs bitcoina był stabilniejszy niż funta. Co czeka nas teraz, gdy podaż BTC spadła o połowę?

Kurs bitcoina był stabilniejszy niż funta. Co czeka nas teraz, gdy podaż BTC spadła o połowę?

11.07.2016 11:43, aktual.: 11.07.2016 12:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bitcoinowa społeczność odetchnęła z ulgą – drugiHalvening, wydarzenie będące kamieniem milowym w historiikryptograficznej waluty, przebiegło bez problemów. Wraz zwyliczeniem bloku 420000, gdy ponad trzy czwarte wszystkich bitcoinówzostało już wydobyte, nagroda dla górników, którzy za pomocąswoich potężnych koparek zdołają rozwiązać kolejny blok, spadłapo raz kolejny o połowę, z 25 do 12,5 bitcoinów. W ten sposóbpodaż bitcoinów spada z 9% rocznie do około 4% rocznie.

Niewtajemniczonym, którzy kompletnie nie wiedzą o co chodzi zbitcoinami i blokami, sprawę można wyjaśnić najprościej tak:wszystkie transakcje między kontami działającymi w protokoleBitcoin zostają zapisane w specjalnym zapisie, tzw. blockchainie –łańuchu bloków. Jest on publicznie dostępny, rozproszony ikontrolowany jedynie przez algorytmy wbudowane w sieć. Transakcje sązapisywane w blokach, o których rozwiązanie rywalizują ze sobągórnicy; za rozwiązanie bloku otrzymują od sieci nagrodę, obecniewłaśnie 12,5 bitcoina. Proces ten wymaga z czasem coraz większej mocyobliczeniowej, potrzebnej do rozwiązania generalnie coraz trudniejszegoproblemu matematycznego. Po rozwiązaniu bloku, zostaje onzweryfikowany przez innych górników – i jeśli wszystko sięzgadza, zostaje dodany do łańcucha bloków.

Pierwszy wart 12,5 bitcoina blok został wyliczony przeznajwiększą obecnie na świecie kopalnię F2Pool w sobotę 9 lipca ookoło 17:00 czasu GMT. Nie wpłynęło to znacząco na kursbitcoina względem dolara, nie zaszkodziło to też łącznej mocyobliczeniowej sieci. To ostatnie szczególnie zaskakuje, pokazując,że społeczność wierzy w to, że obecny kurs bitcoina wciąż nieodzwierciedla możliwej przyszłej wartości kryptograficznej waluty.

Moc obliczeniowa sieci Bitcoin (źródło: Bitcoinwisdom.com)
Moc obliczeniowa sieci Bitcoin (źródło: Bitcoinwisdom.com)

Spodziewano się bowiem, że Halvening będzie momentem prawdy dlawielu górników. Posiadacze nie dość wydajnego sprzętu będąmusieli zrezygnować z górnictwa, które przy wciąż rosnącychkosztach (specjalizowane koparki z procesorami ASIC nie rosną nadrzewach) będzie teraz przynosiło o połowę niższe dochody –chyba że kurs bitcoina znów pójdzie do góry. Z wypowiedzi dlamediów szefów największych bitcoinowych kopalni dało się jednakwyczuć optymizm. Zwracali uwagę, że górnicy już od wielumiesięcy przygotowywali się do Halveningu, nikogo to niezaskoczyło, a kto miał zrezygnować, ten już zrezygnował.Pozostali ulepszyli swój sprzęt, zoptymalizowali swoje działania,tak by się utrzymać na tym niezwykle konkurencyjnym rynku.

Obecnie bowiem ceny standardowych koparek to przynajmniej 1500dolarów, a koszt pozyskania jednego bitcoina w elektryczności przedHalvingiem wynosił około 200 dolarów. Do tego dochodziły różnedodatkowe opłaty. Teraz po Halvingu za samą elektryczność nawydobycie jednego bitcoina trzeba będzie zapłacić ok. 400 dolarów,co oznacza, że przy obecnym kursie ok. 640 dolarów zabitcoina, niewiele zostaje dla górników.

Kurs bitcoina względem dolara w ciągu ostatniej doby (źródło: coindesk.com)
Kurs bitcoina względem dolara w ciągu ostatniej doby (źródło: coindesk.com)

Być może powtórzy się sytuacja z pierwszego Halvingu, którynastąpił 28 listopada 2012 roku, kiedy to nagroda za blok zostałaobniżona z 50 do 25 bitcoinów. Wtedy to cena, podobnie jak i teraz,niespecjalnie się zmieniła. Wtedy to 1 BTC wart był 12,25 USD, adziesięć dni później jego cena wzrosła do ok. 13,43 USD. Jużjednak na początku marca 2013 rynkowy kurs oscylował wokół 70dolarów za bitcoina, a po aferze z Cyprem sięgnął 131 dolarów.Kolejne miesiące były szalonym wyścigiem. Rok po pierwszymHalvingu bitcoin osiągnął najwyższą jak do tej pory wartość,1242 dolary – by wkrótce gwałtownie upaść, po tym jak władzeChin zakazały instytucjom finansowym tego kraju korzystania zkryptograficznej waluty.

Bitcoin stabilniejszy niż funt brytyjski (źródło: bloomberg.com)
Bitcoin stabilniejszy niż funt brytyjski (źródło: bloomberg.com)

Powtórka z wyścigu nie jest więc wykluczona, choć niewątpliwiewszystko to dzieje się już w innych warunkach: inwestorzy sąostrożniejsi, a kurs bitcoina w ostatnich miesiącach osiągnąłwysoki poziom stabilności. Warto zwrócić uwagę, że doszło doniewyobrażalnej wcześniej sytuacji. Bloomberg informuje, żeobecnie bitcoiny są stabilniejszą walutą niż funty brytyjskie –po referendum w sprawie Brexitu waluta Zjednoczonego Królestwa stałasię łatwym łupem spekulantów. Nikt nie spodziewał się takiegospadku wartości. Zarazem jednak to Brexit napędzał popyt nabitcoiny, gdy tysiące poddanych Królowej poszukiwało sposobu naocalenie swojego majątku.

I can tell you that Megaupload and Bitcoin had sex. There is a pregnancy and I have a feeling that the baby will be such a joy.

— Kim Dotcom (@KimDotcom) July 10, 2016Tymczasem na celowniku mamy już oto kolejną dobrą dla bitcoinówwieść: słynny Kim Dotcom zapowiedział, że Megaupload i Bitcoinmiały ze sobą stosunek seksualny, z którego coś się urodzi – adziecko przyniesie wiele radości. Znając rozmach Dotcoma, możnasię spodziewać, że jego nowa inicjatywa wpłynie na bitcoinowyrynek.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)