Laser zdalnie wykryje pijane osoby w samochodzie, o ile nie otworzą okna

Laser zdalnie wykryje pijane osoby w samochodzie, o ile nie otworzą okna

Laser zdalnie wykryje pijane osoby w samochodzie, o ile nie otworzą okna
Karolina Kowasz
12.06.2014 14:09

Nietrzeźwi kierowcy już niedługo nie będą mogli liczyć na łut szczęścia i liczyć na to, że uda im się uniknąć kontroli alkomatem. Naukowcy z Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej opracowali urządzenie, które za pomocą laserów sprawdzi, czy w samochodzie znajdują się pijane osoby. Nawet jeżeli sam kierowca okaże się trzeźwy, zaś jego pasażerowie będą w stanie po spożyciu, będzie mógł on spodziewać się kontroli.

Schemat działania urządzenia, źródło: http://remotesensing.spiedigitallibrary.org
Schemat działania urządzenia, źródło: http://remotesensing.spiedigitallibrary.org

Urządzenie jest na tyle czułe, że wykryje w samochodzie osobę mającą nawet 0,1 promila alkoholu we krwi. Zostało już wstępnie przetestowane przez naukowców w warunkach terenowych. Działanie lasera na samochodzie, który został umieszczony na drodze, pokazało, że wykrywa ono opary alkoholu w badanym aucie, wytworzone przez specjalny system symulujący pijanego kierowcę. Do działania, poza laserami, wykorzystuje lustra, aby prześwietlić wnętrze pojazdu w poszukiwaniu oparów.

System jest jednak niedoskonały i można go bardzo łatwo oszukać. Wystarczy aby kierowca otworzył w samochodzie okna bądź zastosował zasłonki przeciwsłoneczne, a wynik testu zostanie sfałszowany. Naukowcy jednak już teraz rozmyślają o udoskonaleniu go i dodaniu opcji rozpoznawania pojazdów, które są trudne do skontrolowania, dzięki czemu policjanci wiedzieliby, na które pojazdy zwrócić szczególną uwagę.

Nie jest to jednak jedyny bat na kierowców. Należy pamiętać o przyjęciu przez Rząd nowelizacji Kodeksu Karnego, która pozwoli na zainstalowanie w pojazdach alkolocka, czyli blokady alkoholowej. Wszystkie osoby skazane za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu będą miały obowiązek zamontować w samochodach taką blokadę. Dzięki niej niemożliwym stanie się działanie silnika, kiedy poziom alkoholu w wydychanym 1 dm3 powietrza przekroczy 0,1 mg.

Pozostaje tylko czekać na samochody, które same będą badały stan zdrowia, dietę i stopień wypoczęcia kierowcy, żeby wyeliminować z dróg nie tylko osoby nietrzeźwe, ale też zmęczone czy zdenerwowane.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)