Lekkie strony mobilne z czytelnymi adresami. Póki co zadziałają tylko w Google Chrome

Lekkie strony mobilne z czytelnymi adresami. Póki co zadziałają tylko w Google Chrome17.04.2019 15:44
Adresy AMP będą czytelniejsze
Adresy AMP będą czytelniejsze

Google bierze na warsztat lekkie strony mobilne, znane także jako AMP, czyli Accelerated Mobile Pages. Aby były bardziej czytelne, producent zamierza zmienić sposób, w jaki tworzone są ich adresy. Obecnie w niektórych przypadkach adres lekkiej strony zaczyna się bowiem od google.com/amp/ co może budzić wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa, a przy okazji utrudnia czytelnikowi sprawdzenie, na jaką stronę zostanie przekierowany – "właściwy" adres pojawia się dopiero po przytoczonej sekwencji.

Problem został zauważony przez producentów, którzy wzięli pod uwagę negatywne opinie zarówno twórców stron, jak i czytelników. By temu zaradzić, adresy lekkich stron będą się teraz zaczynały od domen twórców, a fragment wskazujący na użycie AMP zostanie wyeliminowany. To zmiana, która obok innych nowości może ułatwić korzystanie z internetu na smartfonach.

Uproszczony schemat działania nowej wersji AMP, źródło: Google.
Uproszczony schemat działania nowej wersji AMP, źródło: Google.

Niestety, istnieje pewien haczyk. By nowy sposób wyświetlania mógł zadziałać, musi być zaimplementowany przez twórców strony, a przeglądarka musi obsługiwać Signed HTTP Exchanges, co jak zaznacza Google, na tę chwilę potrafi tylko Google Chrome w połączeniu z wyszukiwarką Google. Twórców zainteresowanych szczegółami Google odsyła do wpisu w dokumentacji, gdzie opisano podstawy działania całego systemu.

Lekkie strony internetowe dają użytkownikom smartfonów możliwość sprawnego czytania artykułów nawet przy kiepskiej jakości połączeniu oraz limicie transferu danych, a zawdzięczają to możliwie prostej budowie i ograniczeniu niemal wyłącznie do tekstu i grafik. To istotne, bo dzisiaj większość użytkowników przegląda sieć właśnie ze smartfonów. Mobilny ruch internetowy już kilka lat temu okazał się być większy od tego z komputerów stacjonarnych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)