Lekkie strony mobilne z czytelnymi adresami. Póki co zadziałają tylko w Google Chrome

Lekkie strony mobilne z czytelnymi adresami. Póki co zadziałają tylko w Google Chrome

Adresy AMP będą czytelniejsze
Adresy AMP będą czytelniejsze
Oskar Ziomek
17.04.2019 15:44

Google bierze na warsztat lekkie strony mobilne, znane także jako AMP, czyli Accelerated Mobile Pages. Aby były bardziej czytelne, producent zamierza zmienić sposób, w jaki tworzone są ich adresy. Obecnie w niektórych przypadkach adres lekkiej strony zaczyna się bowiem od google.com/amp/ co może budzić wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa, a przy okazji utrudnia czytelnikowi sprawdzenie, na jaką stronę zostanie przekierowany – "właściwy" adres pojawia się dopiero po przytoczonej sekwencji.

Problem został zauważony przez producentów, którzy wzięli pod uwagę negatywne opinie zarówno twórców stron, jak i czytelników. By temu zaradzić, adresy lekkich stron będą się teraz zaczynały od domen twórców, a fragment wskazujący na użycie AMP zostanie wyeliminowany. To zmiana, która obok innych nowości może ułatwić korzystanie z internetu na smartfonach.

Uproszczony schemat działania nowej wersji AMP, źródło: Google.
Uproszczony schemat działania nowej wersji AMP, źródło: Google.

Niestety, istnieje pewien haczyk. By nowy sposób wyświetlania mógł zadziałać, musi być zaimplementowany przez twórców strony, a przeglądarka musi obsługiwać Signed HTTP Exchanges, co jak zaznacza Google, na tę chwilę potrafi tylko Google Chrome w połączeniu z wyszukiwarką Google. Twórców zainteresowanych szczegółami Google odsyła do wpisu w dokumentacji, gdzie opisano podstawy działania całego systemu.

Lekkie strony internetowe dają użytkownikom smartfonów możliwość sprawnego czytania artykułów nawet przy kiepskiej jakości połączeniu oraz limicie transferu danych, a zawdzięczają to możliwie prostej budowie i ograniczeniu niemal wyłącznie do tekstu i grafik. To istotne, bo dzisiaj większość użytkowników przegląda sieć właśnie ze smartfonów. Mobilny ruch internetowy już kilka lat temu okazał się być większy od tego z komputerów stacjonarnych.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)