Lenovo lubi Linuxa, ułatwi aktualizację BIOS-u i UEFI spod tego systemu

Lenovo lubi Linuxa, ułatwi aktualizację BIOS-u i UEFI spod tego systemu

Lenovo.com
Lenovo.com
07.08.2018 12:41, aktualizacja: 08.08.2018 16:27

Mamy dobrą wiadomość dla użytkowników komputerów firmy Lenovo i systemu Linux. Niebawem możliwe będzie automatyczne aktualizowanie firmware'u licznych komputerów ThinkPad, ThinkCenter i ThinkStation z poziomu tego systemu.

Po kilku miesiącach pracy Lenovo dołączyło do Linux Vendor Firmware Service. LVFS to bezpieczna usługa, pozwalająca producentom sprzętu na dystrybucję aktualizacji UEFI i BIOS-u. Z tego systemu korzystają wszystkie najpopularniejsze dystrybucje Linuxa, a metadane aktualizacji trafiają do narzędzi fwupdmgr i środowiska GNOME.

Dla dziesiątek tysięcy użytkowników maszyn Lenovo to ważny krok, ale efektów nie zobaczymy z dnia na dzień. Dystrybucja nowego oprogramowania wewnętrznego dla komputerów zajmie nawet kilka miesięcy. W najbliższych tygodniach firmware dla dziesiątek modeli będzie przenoszone z gałęzi testowych i objętych embargo do stabilnej, dostępnej dla użytkowników, a lista obsługiwanych maszyn będzie powoli rosnąć.

Wprowadzenie oprogramowania Lenovo do LVFS wymagało sporo pracy, łącznie ze zmianami w niskopoziomowych bibliotekach fwupdate, fwupd, a ze względu na specyficzne wymagania, nawet w portalu administracyjnym dla producentów. Cały proces był testowany na aktualnej Fedorze 28. Korzystający ze starszych wersji narzędzi mogą mieć problem z aktualizacją i jest duża szansa, że usługa zablokuje dla nich możliwość aktualizacji. Wgrywanie nowego firmware'u jest oczywiście możliwe z włączonym SecureBoot, ale może wymagać wyłączenia blokady BootOrder, jeśli wcześniej włączyliśmy ją ręcznie. Niektóre rzeczy trzeba jeszcze doszlifować, ale współpraca osiągnęła poziom, na którym nie wstyd pochwalić się efektami. Prace udało się utrzymać w tajemnicy niemal do końca, dzięki czemu miłośnicy ThinkPadów dostali miłą niespodziankę.

Niestety przez LVFS rozprowadzane będą aktualizacje tylko dla nowszych komputerów, więc niestety nie zobaczymy tam nowego firmware'u dla kultowych ThinkPadów, jak T61. Na liście obsługiwanych urządzeń znajdziemy na razie 18 modeli maszyn Lenovo (15 ThinkPadów i 3 ThinkStation).

Liderem w tej dziedzinie pozostaje Dell z ponad setką urządzeń. Na liście znajdują się oczywiście świetne laptopy Dell XPS 13, dostępne w wersji z Linuxem na pokładzie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)