REHA for the Blind 2017 - Wystawa sprzętu tyfloinformatycznego - relacja

W tym roku trochę wcześniej (w październiku, zamiast w grudniu) odbyła się XV Konferencja REHA. Wiem, że to nie jest PGA, ale czasem takie wydarzenia też potrafią być ciekawe.

Kilka słów o tym co się wydarzyło

W dniach 16-18.10.2017 odbyła się coroczna konferencja REHA for the Blind in Poland w Warszawie. Wybrałam się na wszystkie trzy dni, aby wam opowiedzieć, co ciekawego zostało przygotowane w tym roku.
Konferencja jest w całości poświęcona osobom z dysfunkcją narządu wzroku, pokazywane na niej są głównie nowości technologiczne, które mają wspomóc życie nie tylko wyżej wspomnianych, ale również osób w ich otoczeniu. W tym roku pierwszego dnia konferencji odbyła się „Wielka Gala »Jesteśmy Razem« Koncert pełen emocji i empatii” w Warszawskim Torwarze, na której mogliśmy usłyszeć m.in. Mietka Szcześniaka, Hanie Stach i innych, rozdano nagrody IDOLI. Po gali odbyła się emisja filmu z audiodeskrypcję „Jack Strong”. W dwa następne dni konferencja przeniosła się już jak zwykle do Pałacu Kultury i Nauki. Wiele firm, również z zagranicy przyjechało zaprezentować swoje produkty na wielu stanowiskach. Firma Altix zaprezentowała nową maszynę brajlowską „Perkins Smart Brailler”, która mówi co piszemy, ale również wyświetla na małym, wbudowanym ekranie pisany tekst w czarnym druku. Mogliśmy zobaczyć nową wersję m.in. atlasu przyrodniczego z grafiką wypukłą. Pojawiły się również obrazki informacyjne dla niewidomych, które zostaną wprowadzone w miejscach publicznych np. znaczki toalet, wygląd pociągu razem z numerami siedzeń.

Podsumowanie

Tegoroczną konferencję uważam za udaną. Miałam przyjemność poznać masę osób z całej Polski, które serdecznie pozdrawiam. Impreza była bardzo dobrze zorganizowana i ciekawa. Mam nadzieję, że w przyszłym roku znowu się na nią udam.

Kilka zdjęć

Wasze opinie

Mam nadzieję, że tym wpisem udało się pokazać ,że takie wydarzenia również istnieją i być może warto się nimi zainteresować. Następna REHA już za rok.

MSz / ZG