LG otwiera webOS – system z telewizorów trafi na smartfony, tablety i smartwatche?

Strona głównaLG otwiera webOS – system z telewizorów trafi na smartfony, tablety i smartwatche?
19.03.2018 12:40
LG otwiera webOS – system z telewizorów trafi na smartfony, tablety i smartwatche?

Pamiętacie system operacyjny webOS? Można było spotkać go na smartfonach HP, po czym przeszedł w ręce LG i rozkwitł jako świetny system dla telewizorów. Nadszedł czas na kolejną zmianę. Firma LG udostępniła źródła swojej wersji platformy i liczy na nowe zastosowania systemu.

Firma LG kupiła system webOS w 2013 roku, gdy było już wiadomo, że HP nie będzie rozwijać smartfonów z tym systemem (a szkoda!) i w zasadzie nie było niszy, w której mógłby zagrzać miejsce. Były plotki o umieszczaniu go na drukarkach, ale w końcu trafił na sprzedaż. Prawdopodobnie dobrze się stało, gdyż efekty prac LG są bardzo dobre. Na testowanym przez nas niedawno LG OLED55C7 system sprawdził się rewelacyjnie i zdaniem LG ma spory potencjał. Nie można też odmówić mu dojrzałości.

W dzisiejszym kto nie idzie do przodu szybciej od konkurencji, ten się cofa. Wyścig na smartfony nieco zwolnił, więc trzeba szukać nowych terenów do podbicia. Pomóc w tym ma udostępniona właśnie, otwarta wersja systemu webOS, którą każdy może pobrać za darmo i zainstalować na swoim sprzęcie, cokolwiek by to nie było. W uproszczeniu webOS to wielozadaniowy system z jądrem Linuksa i obsługą HTML5 i CSS3, jest więc uniwersalny i można na niego tworzyć aplikacje multimedialne bez poznawania specyficznych języków. Wraz ze źródłami systemu zainteresowani dostali do dyspozycji narzędzia deweloperskie, dokumentację i forum, dzięki którym mogą zapoznać się ze stosowanymi w nim rozwiązaniami i wymieniać doświadczenia. Szczegóły znajdziecie na stronie webOSose.org.

350211703814055873

To jednak nie wszystko. LG będzie działać na rzecz nowych zastosowań systemu i analizować propozycje zebrane od setek lokalnych startupów, które wpływają do koreańskiej agencji promocji branży IT. Specjaliści wybiorą te najbardziej wartościowe i będą je wspierać logistycznie, technicznie i marketingowo w osiągnięciu zamierzonego celu. W planach jest też pomoc w udziale w międzynarodowych imprezach branżowych, jak Open Source Summit i OSCON, gdzie wspierane przez LG startupy będą mogły prezentować swoje pomysłowe i dochodowe rozwiązania. Dzięki temu webOS znów ma szansę wyjść poza swoją niszę i znaleźć miejsce w ekskluzywnym klubie systemów operacyjnych, które wyszły z niszy i odniosły komercyjny sukces.

Trzeba jednak przypomnieć, że webOS raz już był otwierany i nie przyniosło to dobrych efektów. W 2011 roku firma HP udostępniła jego źródła, licząc na szybszy rozwój systemu dzięki wsparciu społeczności. To posunięcie wyglądało jednak bardziej jak poszukiwanie darmowej siły roboczej i nic dziwnego, że nie wypaliło. Działania LG w kierunku wsparcia startupów mogą przynieść dużo lepsze efekty, zwłaszcza że jednocześnie wciąż rozwijana będzie własnościowa wersja systemu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)