LG: telewizory OLED otrzymują FreeSync. Już nie ustępują Samsungowi

LG: telewizory OLED otrzymują FreeSync. Już nie ustępują Samsungowi

FreeSync trafia na telewizory LG OLED, fot. LG
FreeSync trafia na telewizory LG OLED, fot. LG
15.07.2020 16:02

Firma LG właśnie wprowadziła funkcjonalność FreeSync Premium do swoich telewizorów OLED z 2020 roku. To świetne wieści dla graczy zamierzających sięgnąć po Xbox Series X i PlayStation 5, gdyż konsole nowej generacji mają obsługiwać FreeSync.

Telewizory LG OLED z FreeSync. Konsolowi gracze się ucieszą

Do tej pory wybrane telewizory marki LG były jedynie zgodne z systemem NVIDIA G-Sync. Był on jednak przeznaczony wyłącznie dla komputerów osobistych, a jednak mało kto używa telewizora klasy OLED podpiętego do PC-ta. Wprowadzenie FreeSync zadowoli więc właśnie konsolowców.

Technologia ta była już używana przez konkurencję, konkretnie przez Samsunga w 2018 roku w telewizorach typu QLED.

AMD FreeSync - jak działa ta technologia?

W ogromnym skrócie, FreeSync jako typ technologii Variable Refresh Rate (VRR) eliminuje efekt rozrywania ramek obrazu. Może on występować, gdy gra nie jest zawsze w stanie wyciągnąć płynności pełnych 60 klatek na sekundę. Wtedy FreeSync zapewni, że do tego nie dojdzie.

LG OLED GX, fot. LG
LG OLED GX, fot. LG

Oprócz tego, gdy już faktycznie dojdzie do jakiegoś spadku w płynności - FreeSync zlikwiduje nam tzw. efekt "judder". Jest to poczucie "rwania" ruchów postaci, którą sterujemy kontrolerem w grze.

FreeSync Premium dodatkowo zapewnia funkcjonalność VRR przy włączonym HDR. Niewątpliwie przyda się w nowej generacji konsol.

Pierwszymi telewizorami LG OLED, które otrzymały aktualizację (3.10.20) z FreeSync Premium są modele GX oraz CX. Technologia działa w zakresie odświeżania od 40 do 120 Hz. W późniejszym terminie uaktualnienie mają dostać także modele BX i ZX. Nie wiemy, jaki los czeka telewizory LG OLED z poprzedniego roku, które także obsługują HDMI 2.1 i w teorii mogłyby obsłużyć FreeSync.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)