LibreOffice 3.5 stabilny po 16 miesiącach

14.02.2012 14:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

The Document Foundation ogłosiła dziś wydanie stabilnej wersji LibreOffice 3.5. Wszystko odbywa się zgodnie z ustalonym we wrześniu 2010 roku kalendarzem.

Zmiany już mogliśmy obserwować w kolejnych wydaniach testowych i RC pakietu, ale warto przypomnieć, co zmieniło się podczas ostatnich 16 miesięcy. Edytor tekstu Writer został wyposażony w nowy wbudowany system sprawdzania gramatyki, na razie dostępny tylko dla wybranych języków. Aby dokumenty wyglądały bardziej profesjonalnie, poprawiono możliwości typograficzne programu, a dla wygody użytkowników wprowadzone zostały nowe narzędzia do sterowania nagłówkami, stopkami i podziałem dokumentu na strony. Arkusz kalkulacyjny Calc obsługuje teraz maksymalnie 10 tysięcy arkuszy, a liczba reguł formatowania warunkowego nie ma już żadnych ograniczeń. Znacznie przyspieszono importowanie plików zapisanych w innych pakietach biurowych. Ponadto wprowadzono nowe funkcje zgodne ze specyfikacją ODF OpenFormula i wielolinijkowe pole wprowadzania. Do programów Draw i Impress w końcu trafiła możliwość importowania dokumentów stworzonych w Microsoft Visio, o której informowaliśmy w zeszłym roku, oraz możliwość importowania kształtów użytkownika i obiektów Smart Art z prezentacji PPT/PPTX. Przy zapisie można teraz umieścić w pliku multimedia i paletę kolorów.

Powyższe zmiany to jeszcze nie koniec. Ta wersja LibreOffice po raz pierwszy będzie na bieżąco informować o dostępnych aktualizacjach. Ponadto jest to pierwsze wydanie, w którym znalazło się tak dużo kodu napisanego przez lokalne stowarzyszenia (na przykład brazylijski ALTA) i hobbystów. Nad LibreOffice 3.5 pracowało średnio 80 osób przez 16 miesięcy. Szczegółowe informacje o zmianach znajdują się na wiki.

W naszej bazie programów dostępna jest stabilna wersja 3.5 pakietu LibreOffice dla systemów Windows, Mac OS X i Linux.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)