LibreOffice Calc: jak zrobić wykres?

LibreOffice Calc: jak zrobić wykres?31.05.2022 13:20
LibreOffice Calc: jak wstawić wykres?
LibreOffice Calc: jak wstawić wykres?
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

Wstawianie wykresu w Calc z pakietu LibreOffice to jedna z podstawowych możliwości arkusza kalkulacyjnego. Wykresy są prostsze w odbiorze, a prezentowane dane czytelniejsze. Oto jak wstawić wykres w programie Calc.

LibreOffice to darmowy pakiet, w którego skład wchodzą między innymi takie aplikacje jak Writer, Draw, Presentation i Calc, czyli arkusz kalkulacyjny. To bardzo rozbudowany arkusz kalkulacyjny. Wśród wielu możliwości jest ta odpowiedzialna za prezentację danych za pomocą wykresów. Oto jak można w prosty sposób wygenerować wykres z dostępnych danych.

LibreOffice Calc: jak zrobić wykres?

Aby rozpocząć proces wstawiania wykresu, w arkuszu zaznaczamy dane, które mają być prezentowane na wykresie. W tym celu wystarczy zaznaczyć myszką interesujący nas obszar.

LibreOffice Calc: zaznaczamy obszar danych
LibreOffice Calc: menu Wstaw-Wykres

Następnie z górnego menu wybieramy wstaw i na liście wyboru odnajdujemy wykres. Pojawi się nowe okno, gdzie zostanie uruchomiony Kreator Wykresu. To tu w kilku krokach stworzymy nasz wykres.

LibreOffice Calc: kreator wykresu
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
LibreOffice Calc: kreator wykresu

W pierwszym kroku wybieramy Typ Wykresu. Do wyboru mamy kilka gotowych propozycji, które wybieramy w zależności od ilości danych, które mają się znaleźć na wykresie. W kolejnym kroku przechodzimy do ustalenia Zakresu Danych.

LibreOffice Calc: ustalamy zakres danych
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
LibreOffice Calc: ustalamy zakres danych

Domyślny jest zakres zaznaczony na początku myszką. Tu możemy go zmienić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Możemy też zmienić prezentację danych w kolumnach lub w wierszach - będzie miało to wpływ na ostateczny wygląd wykresu.

Klikając Dalej przechodzimy do określenia Serii Danych. W tym momencie możemy przypisać serię danych oraz określić zakres danych wybierając odpowiednie komórki.

LibreOffice Calc: ustalamy serię i zakresy danych
LibreOffice Calc: dodajemy elementy wykresu, tytuł, legenda itp...

W ostatnim kroku możemy dodać elementy wykresu takie jak Tytuł czy Podtytuł. Możemy też opisać osie X i Y aby opisać elementy na wykresie. Klikamy zakończ, kreator zakończył tworzenie wykresu, teraz jest on widoczny w arkuszu.

Wykres możemy przenieść w inne miejsce arkusza, przenieść do całkowicie nowego arkusza, a także do innych programów z pakietu LibreOffice np. do edytora tekstu czy do szykowanej prezentacji.

LibreOffice Calc: przykładowy wykres osadzony w edytorze tekstu
LibreOffice Calc: wykres osadzony w prezentacji

Calc z pakietu LibreOffice to świetne narzędzie, które przyda się zarówno w domu jak i w małym biurze. Mnogość dostępnych możliwości i to, że pakiet jest całkowicie darmowy, predestynuje go jako realną alternatywę dla produktów komercyjnych.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)