Limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u w końcu zostanie podniesiony

Limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u w końcu zostanie podniesiony

Limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u w końcu zostanie podniesiony
28.05.2018 17:39, aktualizacja: 29.05.2018 16:03

Płatności zbliżeniowe bez potwierdzenia PIN-em dostaną wyższy limit. Obecnie można płacić w ten sposób mniej niż 50 zł, w przyszłym roku bez PIN-u zapłacimy do 100 zł. O zgodzie NBP poinformował Mastercard.

Obowiązujący obecnie limit płatności bez autoryzacji PIN-em został ustalony ponad 11 lat temu, gdy płatności zbliżeniowe w Polsce raczkowały, a sytuacja ekonomiczna Polaków była trudniejsza. Do tego trzeba przypomnieć o inflacji, przez którą 50 zł jest po prostu warte mniej niż w 2007. Od dłuższego czasu mówi się o potrzebie podniesienia granicy i w końcu Narodowy Bank Polski wyraził na to zgodę. Bez podawania numeru PIN będziemy mogli zapłacić rachunki do 100 zł. Wprowadzenie nowego limitu w życie zaplanowano na drugi kwartał przyszłego roku.

Wysokość kwot płaconych zbliżeniowo w Polsce szybko rośnie, więc warto podnieść limit. W 2017 roku pierwszy raz średnia wartość transakcji zbliżeniowej przekroczyła 50 zł, co potwierdza, że Polacy płacą w ten sposób kwoty przekraczające aktualny limit. 66% transakcji przekraczających 50 zł jest realizowana na terminalach z wpisywaniem kodu PIN, a 67% ankietowanych przez Mastercard użytkowników kart chciałoby płacić bez PIN-u do 100 zł. NBP podaje, że w Polsce już 85% używanych kart płatniczych ma możliwość płacenia zbliżeniowego, a płatność taką zrealizuje 95% terminali. Warto też pamiętać, że coraz więcej osób płaci zbliżeniowo telefonami z modułem NFC i w ogóle nie nosi ze sobą karty płatniczej. Podniesienie limitu będzie sporym ułatwieniem.

Mastercard podniesie limit płatności zbliżeniowych dla posiadaczy kart Mastercard i Maestro. Visa potwierdziła, że także zamierza podnieść limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u do 100 zł i prowadzi negocjacje z bankami. Nie podaje jednak terminu.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)