Linus zatwierdza Linuksa 3.18 mimo tkwiącego w jądrze nierozpoznanego błędu

Linus zatwierdza Linuksa 3.18 mimo tkwiącego w jądrze nierozpoznanego błędu

08.12.2014 13:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aktualne stabilne jądro Linuksa nosi już numerek 3.18 –wczoraj Linus Torvalds oficjalnie poinformowało jego wydaniu na liście deweloperów kernela. Czy jednak faktyczniejest stabilne? W wydaniu tkwi nierozpoznana do tej pory co do swejnatury usterka, prowadząca do zawieszeń systemu. Ze względu jednak nato, że nie dotknęła ona zbyt wielu osób, Torvalds zdecydował się nato wydanie w zgodzie z planem, by nie komplikować sytuacji zharmonogramem prac nad jądrem 3.19.

O problemie w jądrze Linuksa wiadomo już od listopada, kiedy toDave Jones z Red Hata, testując wersję 3.18rc4 napotkał kernelpanic niewyjaśnionego pochodzenia. Podejrzewano, że usterka możemieć coś wspólnego z hiperwizorem Xen, ale wkrótce pojawiły sięawarieraczej nic z Xenem nie mające wspólnego – a sam błąd miał jużpojawić się w kernelu3.17.

Obraz

Oprócz tej niezrozumiałej usterki, 3.18 nie przynosi jakichśniezwykłych ulepszeń. Zacznijmy od systemów plików. Wprowadzonotrochę ulepszeń do Btrfs, poprawiając jego pracę w RAID, a także doprzyjaznego dla pamięci masowych Flash F2FS od Samsunga, dodającm.in. wsparcie dla sektorów o dużych rozmiarach i obsługę atomowychzapisów. Do jądra włączono też system plików OverlayFS,wykorzystywany w niektórych dystrybucjach typu Live (np. Mageia).Dzięki łatce dla kodu obsługi procesorów x86 udało się znacznieprzyspieszyć proces usypiania i wybudzania, ma to być szczególnieodczuwalne na wielordzeniowych maszynach. Hiperwizor Xen otrzymałmożliwość korzystania z parawirtualizacji interfejsu SCSI.

Dla „zwykłych” użytkowników ciekawsze powinny byćulepszenia otwartych sterowników graficznych. Posiadacze starszychkart Radeon będą mogli wreszcie korzystać z akceleracji sprzętowejprzy dekodowaniu wideo. Wszystkie Radeony zaś będą mogły korzystać zfabrycznych, a nie referencyjnych ustawień taktowania rdzenia ipamięci – docenią to wszyscy ci, którzy kupili karty zliterkami OC w nazwie. Z kolei sterownik Noveau dla Nvidii doczekałsię wsparcia dla przesyłania dźwięku po złączu Display Port. Nowejądro Linuksa obsługuje też lubiany przez wielu graczy gamepad RazerSabertooth.

Na koniec wspomnijmy, że jądro 3.18 jest już bardzo bliskieporzucenia zależności od kompilatora GCC. Sporepostępy poczynili ludzie pracujący nad jego skompilowaniem zapomocą kompilatora clang/llvm.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (211)