Linux 5.1: Pamięć trwała jako RAM, Fastboot i wiele innych nowości

Linux 5.1: Pamięć trwała jako RAM, Fastboot i wiele innych nowości

Idzie nowe jądro Linux – 5.1
Idzie nowe jądro Linux – 5.1
Piotr Urbaniak
06.05.2019 15:57

Linus Torvalds ogłosił dziś wydanie jądra Linux w wersji 5.1. Tradycyjnie nowa wersja przynosi sporo istotnych zmian, jak również poprawek do istniejących funkcji. W międzyczasie ukazało się siedem kompilacji RC. Teraz wysiłki deweloperów przechodzą oczywiście na gałąź 5.2.

Zdecydowanie największa rewolucja dotyczy podsystemu pamięci. Pamięć trwała może zostać wykorzystana jako RAM, co jest przetarciem szlaków dla Intel Optane pod Linuksem. Poza tym usprawniono wydajność w zram i zmieniono sterownik EDAC tak, aby system obsłużył serwerowe procesory Ice Lake z pamięciami ECC – z korekcją błędów.

Gotowe na Ice Lake'i i częściowo RISC-V

Przechodząc do procesorów, Linux 5.1 wspiera autorski SoC firmy Bitmain. (Stosowany w sprzętowych koparkach kryptowalut tej marki). Co jest o tyle ciekawe, że ten składa się z dwóch rdzeni Cortex-A53 i jednego RISC-V. Aczkolwiek póki co jądro wykrywa tylko część ARM.

Przy czym Torvalds zapewnia, że prace nad obsługą RISC-V trwają. Przynajmniej płytka deweloperska HiFive Unleashed marki SiFive powinna być obsługiwana już teraz.

W pełni dodano za to wsparcie dla akceleratora Habana Labs Goya (ARM), a także innych 64-bitowych czipów ARM o liczbie rdzeni nie wyższej niż 256. Z czego liczba ta może być łatwo podniesiona, zależnie od konfiguracji kernela. Można to zatem odczytać jak poprawę wsparcia wielordzeniowych ARM-ów. I o to chyba chodzi w istocie.

A skoro już o wsparciu procesorów mowa – jądro Linux 5.1 jest ponoć kompatybilne z systemem zarządzania energii w nadchodzących procesorach Intel Ice Lake. Oprócz tego oferuje kolejną porcję zabezpieczeń przeciw atakom kanałem bocznym, takim jak Spectre.

Fastboot dla platform z grafiką Intela

Karty graficzne. Jeśli chodzi o grafiki, Linux 5.1 wreszcie wspiera tryb Fastboot w kartach graficznych Intela. Domyślnie dla układów Skylake lub nowszych, a za pomocą parametru i915.fastboot=1 – dla starszych. Chodzi o to, aby uniknąć zbędnego żonglowania trybami na ekranie bootowania, które powoduje migotanie obrazu, a na dodatek przedłuża sam rozruch. Kontynuując, posiadacze grafik niebieskich otrzymują HDCP 2.2 i wsparcie dla akcelerowanej wirtualizacji w Coffee Lake'ach.

Co dalej? Obsługa techniki Współdzielonej Pamięci Wirtualnej (ang. Shared Virtual Memory) w Nouveau, a także poprawki w dziedzinie zarządzania energią dla Vegi 10 oraz 20.

Dla fanów systemu plików Btrfs

Kernel Linux 5.1 pozwala skonfigurować poziomy kompresji w Zstd, a ponadto ma wiele ogólnych poprawek w systemach plików, w tym EXT4. Wszystkie teoretycznie mają prowadzić do wzrostu wydajności i stabilności przy operacjach dyskowych (na plikach).

Na koniec warto wspomnieć m.in. o obsłudze tabletu Wacom Pro Pen Slim wraz z ulepszeniami dla innych tabletów graficznych i ekranów dotykowych. Są też sterowniki dla karty sieci bezprzewodowej Intel 22260 i wsparcie ACPI 6.3, z którego de facto wynikają roszady w podsystemie pamięci.

Jądro Linux 5.1 pobierzecie oczywiście z kernel.org. Zanim rzucicie się do aktualizacji, pamiętajcie tylko, że nie jest to gałąź o długim wsparciu – LTS, lecz krótkoterminowa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (191)