Linux 5.4 "Kleptomaniac Octopus" wydany w wersji stabilnej

Strona głównaLinux 5.4 "Kleptomaniac Octopus" wydany w wersji stabilnej
25.11.2019 06:00
Linux 5.4 "Kleptomaniac Octopus" wydany w wersji stabilnej

Zgodnie z tradycją, w niedzielę ukazało się stabilne jądro Linux 5.4. Ma wdzięczny przydomek Ośmiornica Kleptoman i jest ostatnim stabilnym wydaniem w 2019.

O nowościach w Linux 5.4 mogliście czytać na dobrychprogramach już przy okazji rc8, do czego zachęcam – jeśli ktoś to z jakiegoś powodu pominął.

Krótko: kernel ma wreszcie długo wyczekiwane wsparcie dla systemu plików exFAT, a ponadto sterowniki dla całej masy nowego sprzętu, w tym iGPU Intela Gen 12 dla układów Tiger Lake. Jest też ciekawa nowość od Google'a w postaci Fs-verity; systemu kontroli integralności, który czuć na odległość kolejnym zabezpieczeniem przed rootowaniem Androida.

– W minionym tygodniu niewiele się działo, i tak mi się podoba. Zgodnie z oczekiwaniami większość otrzymanych żądań dotyczyło okna 5.5, które oczywiście zacznie pracować od jutra [od poniedziałku – przyp. red.] – skomentował krótko Linus Torvalds w ogłoszeniu.

Co dalej?

Mówiąc wprost, niniejszym zainteresowanie przechodzi na jądro Linux w wersji 5.5—a jest na co czekać. Obok możliwości overclockingu kart graficznych AMD Radeon z rodziny Navi, bodaj najbardziej intrygującą zapowiedź stanowi mechanizm aktualizacji live, oparty na maszynie stanów. Pomysł jest taki, aby małe łatki dostarczać możliwie szybko, bez tworzenia dużych aktualizacji zbiorczych i konieczności rebootu systemu przy instalacji.

Zasadniczo, mechanizmy niezbędne do przeprowadzenia aktualizacji bez rebootu pojawiły się w mainline już wieki temu. Szlaki przetarł bodajże kpatch, dzieło Red Hata, w 2015 roku. Usługę na front-end niedługo potem wrzucił Canonical. Problem do rozwiązania to organizacja łatek, które mogą obecnie nadpisywać poprzednie, co kończy się wydawaniem dużych patchy zbiorczych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (186)