Linux ma rekordowo wysokie udziały w rynku pecetów

Strona głównaLinux ma rekordowo wysokie udziały w rynku pecetów
04.07.2017 10:08
Linux ma rekordowo wysokie udziały w rynku pecetów
Mariusz Błoński
Mariusz Błoński

Co prawda zapowiadany od jakichś 20 lat Rok Linuksa ciągle nie nadszedł, a niebieskie okno z Redmond wciąż rozpościera swój złowieszczy blask nad światem pecetów, jednak Linuksowi udało się zdobyć rekordowo wysokie udziały. Jak wynika z danych NetMarketShare, w czerwcu bieżącego roku udziały Linuksa na rynku komputerów stacjonarnych, liczonych jako desktopy i notebooki, wyniosły rekordowe 2,36%. System spod znaku pingwina zanotował spory skok, gdyż w maju udziały te wynosiły 1,99%.

Linuksowy rekord nie powinien dziwić nikogo, kto śledzi rynek systemów operacyjnych. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy udziały Linuksa niemal nie spadały poniżej 2%. Oczywiście Windows z jego 91,51% udziałów w rynku jest poza zasięgiem, jeśli jednak Linux będzie czynił powolne postępy to jego fani mogą myśleć o ściganiu się z fanami Apple'a. Koncern z Cupertino ma bowiem 6,12% udziałów w rynku.

Oczywiście wzrost Linuksa nie musi trwać długo. Zastanawiający jest bowiem fakt, że nastąpił on w czerwcu, a więc miesiącu rozpoczynających się wakacji. Niewykluczone, że jest on spowodowany mniej częstym wykorzystywaniem komputerów w szkołach i firmach,, więc możemy mieć tu do czynienia nie tyle z częstszym wykorzystywaniem maszyn z Linuksem, a po prostu rzadszym użytkowaniem systemów bardziej popularnych w szkołach i przedsiębiorstwach.

Za taką tezą przemawia chociażby fakt, że w tym samym czasie, gdy linuksowe udziały wzrosły o 0,37 p.p. udziały Windows spadły o 0,13 p.p., a system Apple'a zanotował spadek o 0,24 p.p. Wygląda więc na to, że Linux odebrał część rynku konkurentom. We wrześniu przekonamy się, czy to stały trend, czy też wakacyjna anomalia.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (265)