Linux Mint 17.2 Rafaela. Nowa Mięta przynosi wiele świeżości

Linux Mint 17.2 Rafaela. Nowa Mięta przynosi wiele świeżości

29.06.2015 13:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Linux Mint to dystrybucja, której użytkownikom Linuksa nie trzeba przedstawiać. Wyrastająca na coraz ciekawszą alternatywę dla Ubuntu, na którym bazuje, zaskarbia sobie lojalność rosnącej liczby miłośników systemów spod znaku pingwinka. Dziś pojawiła się nowa wersja RC Linuksa Mint oznaczona numerem 17.2 i nazwą kodową „Rafaela”. Warto było na nią czekać – liczba nowości i usprawnień robi wrażenie.

Aktualnie Mint 17.2 został udostępniony w wariancie ze środowiskiem graficznym Cinnamon oraz MATE. Większość nowych funkcji w przypadku tego pierwszego wynika przede wszystkim z zastosowania nowego Cinnamona w wersji 2.6, o którym pisaliśmy wcześniej. Opcje przydatne dla użytkowników korzystających z wielu monitorów (m. in. możliwość wyświetlania różnych paneli w zależności od monitora) to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Obraz

Ważną nowością jest rozbudowanie okna ustawień. Twórcy wciąż umiejętnie potrafią wyważyć mnogość dostępnych konfiguracji z przejrzystością, czemu sprzyjają liczne nowości w samej organizacji i wyglądzie. Dotyczy to między innymi konfiguracji zachowania okien, jednak istotne nowości pojawiły się także w oknie ustawień językowych oraz, co istotne, zarządzania źródłami oprogramowania.

W Rafaeli możliwe jest już przeglądanie zawartości archiwów PPA z poziomu menedżera źródeł oprogramowania, nie jest konieczne korzystanie do tego celu z pakietów instalowanych samodzielnie. Możliwe jest też, co docenią betatesterzy, zainstalowanie wcześniejszej wersji aplikacji. Odświeżenia doczekał menedżer plików, który od teraz łączy przenoszone pliki w jedno okno i kolejkuje je, zamiast wykonywać operacje równolegle.

Za nieco mniej istotne, ale wciąż godne pochwały można uznać wprowadzenie animowanych wygaszaczy ekranu, ulepszenie inteligentnego automatycznego ukrywania się paneli, odświeżone okno zarządzania energią z poziomu panelu, czy sporo nowości w kwestii konfiguracji ekranu logowania. W przypadku błędu w pracy Cinnamona udostępniono także możliwość szybkiego restartu środowiska za pomocą skrótu klawiszowego, domyślnie Ctrl+Alt+Escape.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nowości czekają nas także „pod maską”. Twórcy systemu chwalą się przede wszystkim krótszym czasem uruchamiania się programów oraz zmniejszeniem apetytu na moc obliczeniową procesora. Było to możliwe dzięki zredukowaniu liczby procesów, przede wszystkim ograniczenia liczby procesów odpowiedzialnych za zarządzanie oknami.

Zaktualizowany Grub umożliwia lepszą obsługę interfejsu UEFI, nowej wersji doczekały się także sterowniki Nvidii (346.72). Ponadto zmiana używanego GPU dzięki Nvidia Optimus jest teraz możliwa poprzez wylogowanie się z sesji, użytkownik nie musi restartować komputera. Informacja o aktualnie używanym układzie pojawia się także w postaci ikony wyświetlanej w tacce systemowej.

Linux Mint 17.2 Rafaela to dystrybucja o wydłużonym okresie wsparcia, czyli do roku 2019. Z pełną listą nowości można zapoznać się w informacji na oficjalnej stronie dystrybucji. Stamtąd można także pobrać obrazy systemu w wersji ze środowiskiem graficznym MATE.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)