Linux Mint 18.2 „Sonya” dostępny z LightDM i zmianami w aktualizacjach

Linux Mint 18.2 „Sonya” dostępny z LightDM i zmianami w aktualizacjach03.07.2017 22:42
Linux Mint 18.2 „Sonya” dostępny z LightDM i zmianami w aktualizacjach

Dostępna jest już nowa wersja popularnej dystrybucji Linux Mint, bazująca na jądrze w wersji 4.8. Wersja 18.2 „Sonya” przynosi sporo nowości w szczególnie ważnym dla Linuksa na pulpitach momencie. Po ogłoszeniu powrotu do GNOME Shell w Ubuntu, wielu miłośników tej dystrybucji jest przeświadczonych o bezkrólewiu w konsumenckim segmencie systemów z pingwinkiem. Chętnych na objęciu tronu nie brakuje, a faworytem jest właśnie Mint.

Cinnamon 3.4

W najnowszej wersji dystrybucji dostępne jest zaktualizowane do najnowszej wersji środowisko graficzne Cinnamon. W ciągu ostatniego roku nie tylko zyskało ono wiele nowych możliwości (na czele z wertykalną orientacją paneli), ale także wyładniało dzięki nowym motywom Mint-Y. Wersja Cinnamona w Mincie 18.2 to 3.4, która wnosi stosunkowo niewiele nowości.

350201851880433601

Najważniejszą z nich stanowią nowe możliwości porządkowanie ikon na pulpicie. Odtąd, po kliknięciu lewym przyciskiem myszy na pulpit i wybraniu pozycji Pulpit, możliwe jest porządkowanie ikon ze względu nazwę, rozmiar, typ i datę modyfikacji. Można także ustawić, czy ikony mają być wyrównywane do siatki, zawijane w pionie lub poziomie.

Menedżer aktualizacji

Nowości w menedżerze aktualizacji nie dotyczą samego programu, a oznaczeń dostępnych aktualizacji. Twórcy zrewidowali przyjęte założenia i wprowadzili modyfikacje w poziomowaniu dostępnych pakietów. Warto wspomnieć, że w menu Edycja możliwe jest określenie zasad aktualizacji: otrzymywanie wyłącznie łatek bezpieczeństwa, pakietów niepowiązanych z istotnymi komponentami Minta lub instalowanie wszystkich aktualizacji.

350201851880630209

W Menedżerze aktualizacji zobaczymy nowe wersje pakietów oznaczone jednym z pięciu poziomów. Najniższy, pierwszy, przeznaczony jest dla pakietów, które nijak nie wpływają na działanie systemu operacyjnego. Kolejne poziomy są coraz bardziej związanego z jego kluczowymi komponentami tak, że 4 to aktualizacje linuksowego jądra. Poziom 5 zarezerwowany został dla aktualizacji oznaczonych jako niestabilne lub uszkodzone i ma się pojawiać w Menedżerze niezwykle rzadko.

LightDM

Nie sposób przejść obojętnie wobec migracji Minta na nowy domyślny menedżer logowania. Wybór padł na LightDM, co pociąga za sobą ważne zmiany. Najważniejszą z nich jest pojawienie się sesji gościa. Oczywiście sesję można wyłączyć w Ustawieniach systemowych, w kategorii Okno logowania.

350201851880826817

Tutaj dostrzegamy kolejną dużą zmianę w stosunku do poprzedniego MDM. Menedżer LightDM pozwala na dość zaawansowaną konfigurację za pomocą przejrzystego menu. Zdecydować można o wyświetlaniu koloru lub obrazka tła, ikonach, logo czy obsłudze HiDPI. Wybrać można także niezależne od samego Cinnamona motywy GTK.

X-Apps

Z każdym kolejnym wydaniem Minta możemy oczekiwać nowych wersji preinstalowanego oprogramowania, czyli X-Apps. Dopracowano interfejs edytora tekstu Xed (między innymi poprzez obsługę ciemnego wariantu Mint-Y), lepiej prezentuje się także odtwarzacz Xplayer, w który wyrównano przyciski odtwarzacza.

W domyślnej przeglądarce plików graficznych Pix udoskonalona została zaś nawigacja – pojawiły się zarówno nowe skróty klawiszowe jak i możliwość łączenia ich z przewijaniem rolki myszy. Drobnych poprawek nie zabrakło także w przeglądarce plików PDF. Twórcy skupiają się aktualnie przede wszystkim na dopracowywanie interfejsów X-Apps.

To oczywiście tylko najważniejsze nowości, z ich pełną listą można się zapoznać na stronie dystrybucji. Można tam także znaleźć obrazy instalacyjne. Ponadto zapraszamy do lektury naszych artykułów Linux Mint – poradnik dla zielonych, dzięki któremu rozpocząć pracę z Mintem bez przeszkód będą mogli nawet początkujący użytkownicy. Linux Mint 18.2 „Sonya” będzie otrzymywał łatki bezpieczeństwa do 2021 roku.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (140)