Linux Mint 9 dostępny

Linux Mint 9 dostępny

18.05.2010 19:41

Ukazała się finalna wersja cieszącej się coraz większą popularnością dystrybucji Linux Mint 9, która nosi nazwę kodową Isadora.

Linux Mint jest dystrybucją stworzoną na bazie Ubuntu i Debiana, która kierowana jest do początkujących użytkowników. W odróżnieniu od pierwowzoru zawiera wbudowany pakiet zamkniętego oprogramowania, umożliwiającego m.in. odtwarzanie muzyki i filmów, uruchamianie programów wymagających wirtualnej maszyny Javy czy wyświetlanie stron zawierających elementy Flash tuż po instalacji systemu. Ogromną zaletą Linux Mint jest fakt, iż już podczas pierwszego uruchomienia systemu użytkownik może korzystać z większości sprzętu komputerowego bez konieczności instalacji jakichkolwiek sterowników.

Wydanie finalne nie przynosi żadnych nowości w stosunku do upublicznionej na początku maja wersji kandydującej, co więcej programistom nie udało się uporać z problemem obsługi Moonlighta i Upstream. Nowa odsłona oferuje m.in. 30 tysięcy pakietów, które można instalować za pomocą nowego Software Managera. Pojawiło się też nowe narzędzie do wykonywania kopii zapasowych, mogące wykonywać kopie przyrostowe, kompresować oraz sprawdzać integralność wykonywanych kopii. Ulepszono menu systemowe wprowadzając m.in. przezroczystość oraz możliwość edycji elementów menu. Dodano nowe tapety i ekran powitalny, a także instalator pozwalający na instalację systemu z poziomu Windowsa. Domyślnie jest też dostępne narzędzie służące do wykonania instalacyjnego pendrive'a. Zwiększono szybkość bootowania się dystrybucji. Nowy Linux Mint jest wydawany w opcji Long Term Support, która oznacza, że poprawki bezpieczeństwa będą wydawane przez trzy lata od premiery.

Linux Mint 9 dostępny jest do pobrania w dwóch wersjach - LiveCD oraz LiveDVD dla platform 32- i 64-bitowych. Obraz nośnika DVD zawiera zestaw dodatkowego oprogramowania - np. Java, Samba i czcionki ttf-DejaVu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)