Linux Mint w końcu z porządnym skalowaniem rozdzielczości w Cinnamon

Linux Mint w końcu z porządnym skalowaniem rozdzielczości w Cinnamon
04.02.2020 06:45
Linux Mint w końcu z porządnym skalowaniem rozdzielczości w Cinnamon

Linux Mint ze środowiskiem graficznym Cinnamon w końcu doczeka się znacznych usprawnień w dziedzinie obsługi wyświetlaczy. To informacja, jaką ujawnił główny deweloper, Clement Lefebvre. Mowa o skalowaniu ułamkowym i obsłudze wysokich częstotliwości odświeżania.

Mówiąc delikatnie, aktualny system skalowania w cynamonce nie należy do najzgrabniejszych. Środowisko oferuje tylko dwie opcje, standardową oraz HiDPI, czyli w istocie rzeczy 200 proc. W dodatku są one stosowane globalnie; dla wszystkich podłączonych monitorów. Chcesz używać jednocześnie ekranu 4K oraz Full HD, to masz problem.

Z odświeżaniem jest nawet jeszcze zabawniej, bo system po prostu wymusza tryb 60 Hz. Gry to wprawdzie insza inszość, ale w samym GUI – fotoradar i ograniczenie.

350325303048228244

Na całe szczęście, jak podaje szef projektu Linux Mint, taka protetyka wkrótce odejdzie w niepamięć. Cinnamon 4.6 ma wprowadzić zarówno skalowanie ułamkowe (175, 150 oraz 125 proc.), jak i pełen zakres częstotliwości odświeżania. Wszystko to konfigurowalne dla każdego monitora oddzielnie i dostępne na starcie, bez gimnastyki jak chociażby w Ubuntu 19.04 z GNOME 3.32.

Przykład, jak konfiguracja ma wyglądać po stronie interfejsu użytkownika, możecie zobaczyć powyżej. Ładnie, schludnie, przejrzyście – tak trzeba żyć ;)

Według zapowiedzi, Cinnamon 4.6 trafi domyślnie do Linuksa Mint 20. Niewykluczone jednak, że pojawi się wcześniej jako oddzielny produkt. Cóż, czekam niecierpliwie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)