LTE w Polsce pod lupą Komisji Europejskiej. Aukcja na częstotliwości nie była uczciwa? (aktualizacja)

LTE w Polsce pod lupą Komisji Europejskiej. Aukcja na częstotliwości nie była uczciwa? (aktualizacja)

LTE w Polsce pod lupą Komisji Europejskiej. Aukcja na częstotliwości nie była uczciwa? (aktualizacja)
30.09.2016 10:36, aktualizacja: 30.09.2016 14:03

Aktualizacja Interesujące dane w tej sprawie podaje Puls Biznesu. Otóż zarejestrowane na Cyprze spółki Juvel i Bithell, własność Zygmunta Solorza-Żaka), które są inwestorami Sferii, zażądały arbitrażu w sporze z Polską przed trybunałem Międzynarodowej Izby Handlu (ICC). Żądają od naszego kraju ponad 475 mln dol., czyli po obecnym kursie – 1,8 mld zł.

Nieistniejące już dzisiaj Ministerstwo Administracji iCyfryzacji (MAiC) przetarg na częstotliwości wykorzystywane wsieciach komórkowych LTE uznało za swój wielki sukces. Rok późniejKomisja Europejska uznała, że coś w tym brzydko pachnie. Kuzadowoleniu tych operatorów, którzy od początku mówili, że rządfaworyzuje niektórych uczestników aukcji, przeciwko Polsce wszczętebędzie postępowanie w tej sprawie.

Zgodnie z komunikatem Komisji, postępowanie przeciwko Polscedotyczyć ma organizacji aukcji na częstotliwości LTE. Jednym zgłównych zarzutów jest przyznanie Sferii częstotliwości z pasma800 MHz wcześniej niż innym firmom. Sprawa jest skomplikowana,choćby ze względu na powiązania finansowe Sferii – jest onaspółką zależną Cyfrowego Polsatu, udziały w niej mająPolkomtel i fundusz Midas SA, będący przecież kiedyś spółkąSkarbu Państwa.

Na wątpliwości Komisji Europejskiej odpowiedziało jużMinisterstwo Cyfryzacji (MC), które w rządzie premier Szydło jestbezpośrednim następcą MAiC. Z komunikatu jednak niewiele wynika.Czytamy w nim:

W związku z informacjami, że Komisja Europejska przesłała doPolski zarzuty formalne związane z przeprowadzeniem aukcji naczęstotliwości superszybkiego Internetu LTE informujemy, żeMinisterstwo Cyfryzacji szczegółowo odniesie się do wątpliwościKE po ich dokładnej analizie. Podkreślić należy, że na chwilęobecną nie można mówić o żadnych karach finansowych nakładanychna Polskę. KE prosi o wyjaśnienie wątpliwości, jakie ma w sprawieprzeprowadzonej przez poprzedni rząd aukcji na częstotliwościprzeznaczone na superszybki Internet mobilny

Odniesiono się także do przyznania Sferii częstotliwości napreferencyjnych warunkach:

Przyznanie Sferii częstotliwości z pasma 800 MHz nastąpiło napodstawie decyzji Prezesa UKE wydanej w wyniku wszczętego z urzędupostępowania na podstawie art. 123 ustawy Prawo telekomunikacyjne.Ugoda nie zawiera zobowiązania do wydania tej decyzji, a jedyniestanowi o zobowiązaniu akcjonariuszy Sferii SA do cofnięcia wnioskuo arbitraż w przypadku, gdy Prezes, po przeprowadzeniu postępowaniazgodnie z obowiązującymi przepisami, wyda decyzję o zmianieczęstotliwości. Decyzja o zmianie częstotliwości została podjętaprzez Prezesa UKE w ramach przysługujących mu, jako niezależnemuregulatorowi rynku, kompetencji.

Z kolei Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przypomniałkontekst, w jakim przyznano Sferii sporne pasmo. Otóż w latach2006-2013 rozwój spółki był wstrzymywany przez władze, zewzględu na kolizję przyznanych jej wcześniej częstotliwości zczęstotliwością kolejowej sieci komunikacyjnej GSM-R. Podkreśliłrównież, że zakończona w 2015 roku aukcja na rezerwacjęczęstotliwości z pasma 800 MHz była pierwszym takim postępowaniemw Polsce. Po raz pierwszy w Polsce zastosowano mechanizm aukcyjny dorozdysponowania częstotliwości między zainteresowanych operatorów.

Raczej nie ma się co spodziewać, że MC będzie szczególniebronić decyzji poprzedników. Może wręcz przeciwnie. Choćprocedury doprowadziły do zamknięcia przetargu i ustanowienialegalnego stanu prawnego, wiele może się jeszcze zmienić, np. zasprawą oceny sądów czy instytucji unijnych. Minister cyfryzacjiAnna Streżyńska nie chciała nic mówić na temat możliwychkonsekwencji dla operatorów, którzy wyłożyli już przecieżogromne pieniądze na podstawie przyjętych rozstrzygnięćprzetargu. Jej resort przypomina jednak, że nie będąc przecieżwtedy członkiem rządu (a jedynie członkiem Rady ds. Cyfryzacji),Anna Streżyńska ostrzegała i mówiła o swoich wątpliwościach wkwestii przetargu na LTE.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)