KDE wydaje pierwszą alfę nowej powłoki Plasmy (Plasma Next)

Społeczność zgromadzona wokół projektu KDE, ogłosiła wydanie pierwszej alfy nowej powłoki Plasmy (Plasma Next). Plasma Next zbudowana jest w oparciu o QML i w pełni wykorzystuje Qt5, QtQuick 2 oraz akcelerację sprzętową OpenGL(-ES), zachowując przy tym klasyczny układ interfejsu. Finalnej wersji można spodziewać się 17 czerwca tego roku.

Konwergencja obszarów roboczych

Deweloperzy Plasmy postanowili rozwinąć ideę układów pulpitów, znaną z KDE 4.x, dzięki czemu będzie możliwe automatyczne przełączanie się pomiędzy rożnymi powłokami/układami interfejsu. I tak jeśli podłączymy nasz tablet do klawiatury, to interfejs przełączy się z Plasma Active na "klasyczny pulpit". Techniczne podstawy do takiego rozwiązania, są już w pełni zaimplementowane i funkcjonalne, jednak ze względu na fakt, iż jedynym dostępnym "pulpitem" jest ten tradycyjny, nie ma za bardzo co testować. Ma się to zmienić w najbliższych miesiącach, kiedy to zostaną udostępnione dodatkowe powłoki, takie jak Plasma Active i Plasma Media Center.

Testy czas zacząć

W nowej powłoce deweloperzy starali się zachować znajomy wygląd i sposób działania interfejsu, dodając jednocześnie drobne usprawnienie tu i tam. Przykładem takich zmian jest choćby nowy menedżer aktywności czy podrasowany kickoff. Jak zapewniają twórcy pierwsze wydanie finalne będzie przeznaczone dla użytkowników końcowych, aczkolwiek niektóre opcje mogą być niedostępne, co ma być uzupełnione w kolejnych wydaniach. Deweloperzy zachęcają również do pomocy, aby uczynić nowy pulpit jeszcze lepszym niż był za czasów KDE 4.x.

To co najbardziej rzuca się w oczy to oczywiście nowy motyw Plasamy zwany Breeze, co ze zmianami w zasobniku systemowym czyni cały interfejs bardziej przejrzystym.

Twórcy przygotowali również krótkie wideo prezentujące co ciekawsze nowości. Dodam tylko, że to nie koniec zmian w wizualnej części środowiska. Tuż za rogiem czekają nowe ikony, dekoracja i styl okna (tak oxygem pójdzie na emeryturę ;)), o czym jakiś czas temu pisałem. Niestety nie wiadomo, ile z tych zmian będzie w pełni gotowych do finalnego wydania.

KDE Frameworks 5 beta

Oprócz powłoki pulpitu, została wydana pierwsza beta zmodularyzwanych bibliotek KDE, znana jako KDE Frameworks 5, przynosząc deweloperem wszystkie dobrodziejstwa Qt5, a użytkownikom odchudzone zależności. Ucieszy to zwłaszcza osoby korzystające z innych środowisk graficznych, które nie będą musiały instalować pół KDE, a jedynie niektóre biblioteki KDE Frameworks 5 + wymagane pliki Qt5.

Więcej informacji:

http://dot.kde.org/2014/04/02/kde-releases-alpha-version-next-gen-plas...

http://www.kde.org/announcements/announce-frameworks5-beta1.php