Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Miesiąc z Lumią 920, czyli rzecz o historii współczesnej

Premiera - 5 wrzesień 2012. Początkowy zachwyt połączył się ze zmieszaniem po „wpadce” (w mojej opinii ostrej kampanii reklamowej) dotyczącej głównego atutu Lumii, czyli optycznej stabilizacji obrazu. Od tego dnia czekałem, aż będę mógł stanąć jej oko w oko. Równo 3 miesiące później 5 grudnia stała się moją własnością. Minął już miesiąc, myślę że to wystarczający czas by zapoznać się z telefonem.

Trochę własnych doświadczeń

Rozwój systemu Windows Phone śledzę od samego początku, więc wiedziałem, czego się spodziewać po systemie. Od przeszło 5 lat używałem telefon z Windows Mobile i w roku 2008/9 nie wyobrażałem sobie, że będę mógł się przekonać do tak ograniczonego systemu (ani do wszechobecnego wtedy podekscytowania iPhone OS – jak to telefon nie może wysyłać MMS’ów?). Lata mijały PDA przerodziły się w Smartfony, których to użytkowników w większości nie obchodzi czy będą mogli ugotować ROM specjalnie dla siebie. Mają coś, co zmieniło całkowicie podejście do systemów – app store, uzupełniające ich braki. Przez taki oto rozwój Apple oraz dziwnym podejściem do rozwoju Androida mimo początkowego zachwytu w 2011 roku zdecydowałem, że kolejna komórka będzie posiadała WP.

Wygląd

Wygląd 920-stki nawiązuje do wyglądu Lumii 800. Główne zmiany to większy ekran - mamy teraz 4,5” - oraz zaokrąglony tył telefonu, z uwagi na grubość modułu aparatu. Mniejsze to złącze USB bez klapki oraz szufladka microSIM na kluczyk. Obudowa wygląda tak samo dobrze jak i leży w dłoni. Wiem, że wiele osób narzeka na wagę, ja jakoś przyzwyczaiłem się do cięższych smartfonów. Poprzedni (Toshiba G900) był cięższy i dwa razy grubszy. Co do wykonania to muszę przyznać, że telefon ma wadę fabryczną – ugina się wyświetlacz w lewym górnym rogu. Niestety chwilowo nie mam telefonu zastępczego by oddać go na gwarancje.

Windows Phone 8

O nowym systemie w zasadzie zostało już chyba wszystko powiedziane, nie ma więc potrzeby rozpisywania się o jego nowościach. Można natomiast napisać o jego działaniu na moim sprzęcie. I tak przed aktualizacją Portico, telefon wydawał się działać jak ociężały. Zastanawiałem się gdzie jest ten czas reakcji LCD na poziomie 9ms? Ekran smużył, a animacje nie były do końca płynne - choć to pojęcie subiektywne dla mnie bardzo odczuwalne są najmniejsze opóźnienia. Bardzo mnie to zdziwiło, ponieważ przed zakupem kilka godzin spędziłem na używaniu oprogramowania z jeszcze wcześniejszym numerkiem i takie problemy nie występowały. Po aktualizacji telefon odzyskał to, co jest zaletą systemu, czyli szybkość działania - teraz naprawdę wszystko jest błyskawiczne. Niestety aktualizacja nie naprawiła problemu randomowych restartów, nadal występują średnio raz na trzy dni. Jedyna zmiana jest taka, że po restarcie telefon sam się podnosi na poprzednim software telefon zawieszał się na ekranie bootowania i wymagał soft resetu.

Dźwięk

Wraz z Lumią w zestawie otrzymujemy słuchawki dokanałowe Nokii, mają one taki sam kolor jak obudowa naszego smartfona. Ich jakość nie jest wybitna, ale nie można powiedzieć, że do niczego się nie nadają. Niskie częstotliwości wypadają dobrze, gorzej z wysokimi, ale bardzo poprawia sprawę możliwość skorzystania z korektora graficznego w systemie. Ich główną wadą jak dla mnie jest słabe ekranowanie, bardzo łatwo zbierają zakłócenia. Sam telefon posiada dość głośny głośnik, któremu jednak do perfekcji brakuje. Dźwięk z niego jest bardzo płaski i nic z nim nie zrobimy, ponieważ korektor nie działa bez podpiętych słuchawek. Dźwięk na wyjściu słuchawkowym jest zakłócany przez lekki szum, który jednak nie wydaje się zakłócać częstotliwości(szum jest jednostajny, nie występują "trzaski"). Po wyjęciu z pudełka można nie być zadowolonym z jakości dźwięku na słuchawkach, ale tak jak pisałem wyżej po skorzystaniu z equalizera uzyskamy znaczną poprawę. Pisząc o dźwięku nie sposób pominąć jakości rozmów, która jest bardzo dobra, redukcja odgłosów otoczenia jest idealna, nawet w rozmowa w bardzo głośnych miejscach nie będzie odczuwalna dla drugiej osoby.

Aparat

I oto nadeszła pora na powód tego całego zamieszania. Matryca aparatu ma rozdzielczość 8,7MP, oczywiście zdjęcia o takiej rozdzielczości nie uzyskamy. Rozdzielczość ta powstaje po pomnożeniu maksymalnej szerokości zdjęcia (z proporcji 16:9) oraz wysokości (z proporcji 4:3). W praktyce otrzymamy zdjęcia o rozdzielczości 8MP o proporcjach 4:3 lub 7,1MP o proporcjach 16:9. Moduł aparatu dopełnia lampa z dwóch diod LED, które to są bardzo jasne.
Co do jakości zdjęć niewiele się będę rozpisywał, wybrałem trochę zdjęć jakie wykonałem w czasie posiadania Lumii. Dostępne są tutaj. Zdjęcia wykonane w różnych warunkach Exif, więc można zobaczyć nastawy.
Wspominając o aparacie nie sposób zapomnieć o możliwościach filmowania. Dzięki stabilizacji optycznej nasze filmy mają dużo lepszą jakość podczas ruchu. Kilka przykładów:http://www.youtube.com/watch?v=YRLHwxXaaKchttp://www.youtube.com/watch?v=7_JBgJznxv0http://www.youtube.com/watch?v=6KvKMnlCKSINiektórzy mogą narzekać na ubogą aplikacje aparatu, na pocieszenie dodam, że zaczynają powstawać aplikacje poprawiające to jak np. CameraPRO. Aplikacja nie jest, co prawda idealna (w mojej opinii w tej chwili nawet nie warta swojej ceny), ale dzięki niej możemy manualnie ustawić ostrość czy wstawić na ekran poziomicę.

Bateria

Telefon bez problemu wytrzymuje cały dzień intensywnego użytkowania, tz cały czas połączenie danych, włączone WiFi, lokalizacja, ok. pół godziny rozmów kilka smsów i kilkadziesiąt wiadomości na komunikatorach.
Z uwagi na zmianę software na Portico dopiero niedawno, które znacznie poprawiło u mnie wydajność baterii wykonałem niewiele testów:
Słuchanie muzyki - transmisja danych wyłączona WiFi on (mixradio) / off - 15 godzin / 20 godzin
Rozmowa - 10 godzin (wartość szacunkowa wykonano 2 dwugodzinne rozmowy w różnych stanach baterii)
Oglądanie streamingu (VEVO)- WiFi / jasność automatyczna - 4,5 godzin - test będę powtarzał, ponieważ nie pamiętam jakie były ustawienia.

Podsumowanie

Nokia Lumia 920 to telefon, jakiego się spodziewałem i na jaki czekałem od dawna. Posiada on co prawda choroby wieku dziecięcego, ale nie ma możliwości przetestowania wszystkiego w fazie rozwoju zarówno oprogramowania jak i sprzętu. Irytującą wadą mojego egzemplarza jest to, że nie działa automatyczne ustawienie czasu. Po soft resecie trzeba go ustawić manualnie. Wytrzymałość telefonu również należy zaliczyć jako plus. Niechcący został na nim wykonany drop test. Po zabawie na stoku mam lekkie problemy z nadgarstkiem i telefon wypadł mi jak kończyłem nagrywanie z ok 1,5m. Gołym okiem nie widać żadnych śladów upadku. Drobne rysy na tylnej obudowie widać jedynie jeżeli zrobię jej zdjęcie z mocnym flashem, nie widać ich nawet po skierowaniu telefonu pod światło.
To tyle w tej części wpisu, jeżeli macie jakieś pytania postaram się odpowiedzieć w komentarzu albo stworzyć zbiorczy wpis na temat kolejnych funkcji. 

urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
freeq52   8 #1 04.01.2013 15:50

@up

Twój komentarz, jak sama treść wskazuje, służy do tego, ażeby wyrzucić go do kosza...

Co do Lumii 920 - fajny telefon, widziałem go w akcji i zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Niestety, problemem może być cena, a ta według mnie jest zbyt zaporowa, aby ktoś, kto korzystał z flagowych smartfonów bazujących na Androidzie, kupił nową Lumię która jest w stosunku do Andka mocno ograniczona...

xomo_pl   24 #2 04.01.2013 17:35

WP nie jest zły ale jeszcze mu trochę brakuje :D

najciekawsze czy obecne top nokie/htc i reszta z WP8 dostaną WP9...

Mk13   16 #3 04.01.2013 18:26

Fajne te gryzonie, wczoraj były na Bingu jak ktoś ma automatyczną zmianę tapety :D

Maniek_88   10 #4 04.01.2013 21:05

Przeczytałem wpis, w zasadzie opisałeś to czego można się spodziewać po NOKII z WP. Jeśli ktoś świadomie decyduje się na ten system to wiadomo że zdaje sobie sprawę czego się spodziewać, a czego nie oczekiwać.

Mnie natomiast bardzo zaskoczyło co napisałeś o tych restartach raz na 3 dni, zastanawia mnie czy to tylko akurat problem Twojego egzemplarza, czy coś jest na rzeczy? Nawet specjalnie przejrzałem google żeby się upewnić że ta Lumia 920 to ten nowy topowy model NOKII z WP8 (swoją drogą mogłeś tak dla zasady wpisać wersje systemu we wpisie). Sprawdziłem też cenę, i powiem tylko że patrząc na ten telefon przez pryzmat jego ceny, i możliwości to szkoda by mi było tylu pieniędzy. Pomijam fakt że nie jestem zwolennikiem systemu Microsoftu, ale jak oni chcą zwiększyć popularność telefonów z WP skoro takie niedomagania mają telefony które powinny być wzorem pracy systemu.

Autor edytował komentarz.
szymek48   4 #5 04.01.2013 21:06

Co do samego Windows Phone. Martwi mnie to, że deweloperzy trochę go zlewają, chociażby Facebook, Google. Na szczęście są i inni, którzy tworzą aplikacje np. MetroTube i inne.

4lpha   10 #6 04.01.2013 21:22

Posiadam Nokię N9 i nie wyobrażam sobie takiego samego telefonu, ale większego (biorę pod uwagę obudowę).
O ile poliwęglanowa obudowa przy ekranie 3,9" sprawdza się super, to przy zachowaniu tego samego kształtu z ekranem 4,5", utrzymanie Lumii w pewnym uchwycie jest raczej trudne.
Nic dziwnego, że dodają do nich te kondomy w kolorze obudowy.

4lpha   10 #7 04.01.2013 21:25

I tak wolę MeeGo Harmattan od Windows Phone 8. Niby porzucony system, a posiada większą funkcjonalność i nie są w nim wcale odczuwalne tzw. "choroby wieku dziecięcego".
Po prostu kompletny telefon.
Tylko aplikacji do TOR brak... Muszę wziąć się w garść i sam napisać.

maciej924   5 #8 05.01.2013 01:38

@Maniek_88: to nie jest problem tylko mojej Nokii ale cóż poradzić. Dla wszystkich liczył się czas, gdyby chcieli dopracować WP8, to nie wyszedł by w 2012 roku a to by była dopiero katastrofa dla MS.
@sunbeam96 N9 ma inny wygląd, ja sam nie odczuwam niedogodności trzymając i obsługując telefon jedną ręka. Co do MeeGo to bazuje na linuxie w dodatku do wydania na N9 był rozwijany dużo dłużej niż pierwszy WP, a teraz jeszcze przejście na NT.

Mk13   16 #9 05.01.2013 11:03

To był najwyższy czas na wydanie nowego Windows Phone jak i Windowsa pod tablety x86 i ARM. Choć i tak chyba było za późno. A teraz większość rzeczy się robi tak, że użytkownicy są betatesterami...

  #10 05.01.2013 11:53

Mnie zastanawia jedna sprawa, a mianowicie: kiedyś firma a4tech wydawała myszki bezprzewodowe z podkładką, którą się podłączało do komputera a myszka przez to nie miała kabla. Ciekawi mnie czy po położeniu na tę podkładkę telefonu spowoduje ładowanie noki 920.

MaRa   9 #11 05.01.2013 15:01

Taniej można kupić telefon satelitarny. Podobny czas działania na baterii, gdzieś widziałem abonament za 100zł z nieograniczonym czasem rozmów w całej Europie. Ma tylko typowe funkcje telefonu, ale jaki szpan, a po roku nie stanie się przestarzały:)

maciej924   5 #12 05.01.2013 17:37

@6545654612412276 zależy na czym polegała ta bezprzewodowość, wiele rzeczy jest produkowanych w takiej formie, np. pióra do tabletów graficznych.
@MaRa ale koszty transmisji danych też będą nie małe.
Taka ciekawostka w Empik Cafe znajdziemy na stołach ładowarki bezprzewodowe do naładowania Lumii, które nawet działają - dziś przetestowałem.

Soren   8 #13 05.01.2013 18:58

Gratuluję wytrwałości.
Ja swoją L920 wymieniłem z powrotem na Galaxy S3. Windows Phone doprowadzał mnie do szewskiej pasji ;)

Mam plastikowanego samsunga którego design inspirowany był 19 wieczną mydelniczką i którego nie można wsadzić do kieszeni bo się złamie przy próbie siadania.

Ale dobrze mi z nim ;)

Soren   8 #14 05.01.2013 19:01

@sunbeam96
Lumia 920 wbrew pozorom dosyć wygodnie i pewnie leży w dłoni, pewniej niż SGS3.
A wspomnianych kondomów już nokia nie dodaje przynajmniej ja nie dostałem.

maciej924   5 #15 05.01.2013 22:58

Tak Nokia nie dodaje kondomów do 920 i 820(tu można dokupić obudowę z gumowymi rogami).
@Soren przy moim typie użytkowania S3 by ze mną raczej nie wytrwał długo. Używałem go przez tydzień i dłużej jakoś nie mogłem, za bardzo musiałem na niego uważać.

IrasDeeJay   7 #16 05.01.2013 23:18

Bardzo długo czekałem na jakiś wpis o Nokii 920, bo już nie długo będę stał na rozdrożach jaki telefon wybrać (kończy się umowa z obecnym 4S) Fajnie że napisałeś. W związku z tymi restartami, to czy wiadomo coś o jakiejś nadciągającej aktualizacji? A jak się spisują mapy ? Czy próbowałeś już bawić się tym NFC ?

  #17 06.01.2013 03:17

Pewnie zostanie to naprawione ale sądzę że jeszcze chwile to potrwa. Mapy spisują sie bardzo dobrze przynajmniej tak jak uzywam czyli okazjonalnie. Co do NFC miałem zawrzeć w wpisie ale jakoś nie miałem dużo czasu na testowanie. Ale tak ogólnie to probowalem co dziala z telefonem brata lg l7 i tak przesypanie stron www czy kontaktow dzialalo. Ale wysylanie plikow między androidem a wp poprzez nfc nie dziala. Platnosci nie mam jak przetestować bo telefon mam z Play, które nie oferuje takiej funkcjonalności, czekalem na skycash bo mial obslugiwac nfc ale nie widzę w nim takiej opcji.

Soren   8 #18 06.01.2013 11:32

IrasDeeJay
Restarty to sprawa bardzo losowa, ja w ciągu 3 tygodni z L920 miałęm raptem 2.
Aktualizacja Portico można powiedzieć już jest ale dla T-Mobile.
Co do map do miałem problemy ze znalezieniem konkretnego numeru na Szczęśliwickiej w Warszawie na szczęście miałem mapy googla pod ręką.

maciej924   5 #19 06.01.2013 13:46

@IrasDeeJay, co do restartów to Portico nie naprawia sprawy wydaje mi się, że na jego Play'owej wersji tyle samo jest restartów - ale tak jak pisałem teraz telefon wstaje bez problemu w ciągu kilkunastu sekund więc można nawet nie zauważyć. Co do map to działają dobrze, choć nie testowałem ich zbytnio, bo rzadko używam. NFC testowałem tylko przez chwilę z komórką brata, i tak WP - Android działa przekazywanie otwartej strony czy kontaktów, ale wysyłanie plików nie działa. Płatności nie mam jak sprawdzić, Play nie ma paypass sim, czekałem na skycash bo miał to obsługiwać ale nie widzę w nim takich funkcji.

Songokuu   15 #20 06.01.2013 23:33

To miał być mój wymarzony telefon...niestety zapowiada się ,że wybiorę jednak Nokię 808.
Czy to prawda, że 920 nie ma radia FM?!

maciej924   5 #21 07.01.2013 00:06

Zależy co rozumieć przez to, że niema. Sprzętowo układ odpowiedzialny za radio posiada, niestety MS nie wyrobił się / nie chciał umieścić jego obsługi. Czyli na tą chwilę nie ma - nie można korzystać.

Songokuu   15 #22 07.01.2013 00:26

@maciej924
Dzieki za info i za recenzję...i ewentualnie nastepne spostrzeżenia.

jkolonko   10 #23 07.01.2013 15:12

To radio to coś, co skutecznie zniechęcałoby mnie do zmiany telefonu z Windows 7.8 na takiego z Windows 8. Nie mierzyłem nigdy, czy aż tyle go słucham (póki co Deezer z Orange może je zastąpić), ale mimo wszystko nie chciałbym się go pozbywać.

Songokuu   15 #24 08.01.2013 01:32

No dla mnie radio w telefonie to podstawa. Inaczej w pracy nie dam rady :) Trójka, oczywiście.

maciej924   5 #25 08.01.2013 20:01

Zawsze można użyć tunein, aplikacje PR też w sklepie widziałem.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.