Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kupujemy MacBooka

Przeglądając swoją skrzynkę z mailami, bardzo często spotykam się z pytaniem lub prośbą o poradę, jakiego kupić MacBooka, za ile i na co zwracać uwagę przy jego zakupie. Z jednej strony to bardzo miłe, z drugiej sam niedawno zmieniałem komputer i okres gdy byłem "na kupnie" to czas gdy oglądnąłem kilkanaście różnych modeli co nie zawsze budowało w moich oczach pozytywny wizerunek sprzedających.

Definicja własnych potrzeb.

Umiejętność właściwego sprecyzowania własnych potrzeb to w mojej ocenie podstawa rozsądnych zakupów i zarazem wielkie wyzwanie. Niezależnie od tego, czy kupujemy komputer nowy czy używany, to właśnie owa sztuka zdefiniowania własnych potrzeb sprawi, że nie przepłacimy za sprzęt, którego potencjału nie wykorzystamy lub po zakupie nie okaże się on mało wygodny czy funkcjonalny. Dlatego zanim przystąpicie do zakupu MacBooka warto się zastanowić, czego oczekujemy od naszego nowego komputera. W tym wpisie skupię się jednak tylko na używanych MacBookach.

PowerBooki

Przeglądając oferty portali aukcyjnych bardzo często można spotkać komputery przenośne których nazwa zawsze zawiera zwrot "PowerBook". Oczywiście najczęściej spotykane to modele z procesorem G4, sporadycznie G3. Te starsze mają już znaczenie tylko kolekcjonerskie.

PowerPC G3

Oferty laptopów opartych na PowerPC G3 są raczej sporadyczne, a sprzedawcy traktują je zazwyczaj jako sprzęt kolekcjonerski lub jako złom komputerowy. Ci którzy sprzedają pierwsze PowerBooki oparte na G3 (Wallstreet, Lobard czy Pismo) oczekują za nie około 500 zł co oczywiście nie jest ceną adekwatną do możliwości. W zamian dostajemy często komputer nieźle zachowany, choć przeważnie z martwą baterią, który możemy wykorzystać jako ciekawostkę lub centrum audio. Modele z procesorem 500 MHz, mogą być używane również do odtwarzania płyt DVD lub filmów w formacie DivX i pokrewnych.

PowerBook G3 Pismo

Drugą grupą są iBooki, czyli mniejsze bardziej budżetowe komputery przenośne. Podobnie jak w przypadku PowerBooków, prezentują one różny stan, przy czym iBooki miały swoje przypadłości w postaci szybko psujących się głośniczków czy odklejającego się chipa graficznego (iBook 800 MHz).

Wadą komputerów opartych na procesorze G3 jest fakt, że maksymalny system jaki one wspierają to Mac OS X 10.4.11. Jeden z najlepszych w historii Apple, jednak jego czas bezpowrotnie już minął. Nie tylko ciężko o nowe programy, ale i te starsze produkcje są coraz cięższe do znalezienia. W przypadku komputerów opartych na G3, ciężko mówić nawet o przeglądaniu stron internetowych. To raczej sprzęt do pisania tekstów oraz poznania podstaw Mac OS X.

Jeśli jednak ktoś pragnie kolekcjonować laptopy i brakuje mu sprzętu opartego na PowerPC G3, należy rozglądać się za iBookiem Clamshell lub PowerBookiem Pismo. Kanga także jest nie do pogardzenia.

iBook G3 Clamshell

PowerPC G4

Ilekroć przeglądam aukcje z komputerami opartymi na procesorze PowerPC G4, mam niezłą zabawę. Niektórzy sprzedawcy usilnie wmawiają, że to sprzęt nowoczesny i wart czasem niemałe pieniądze. 1200 zł za PowerBooka G4 1.6 GHz z 17" matrycą to z całym szacunkiem spora przesada.

PowerBook G4 17"

Komputery z PowerPC G4 to już także przeszłość. Wszystkie taktowane poniżej 1.5 GHz raczej słabo radzą sobie już podczas przeglądania internetu i ciężko jest je traktować jako w pełni funkcjonalny sprzęt codziennego użytku. Nieźle będą sobie radzić jako odtwarzacze muzyczne czy wideo, a kolejną ich zaletą są... dosyć tanie baterie.

W tej rodzinie polecam dobrze zachowanego PowerBooka G4 Titanium, lub PowerBooka G4 12". Także niezłą propozycją jest 17" PowerBoook, tylko ceny są ciągle mocno przesadzone. Na wiekszości PowerBooków G4 istnieje możliwość zainstalowania MorphOS.

PowerBook G4 Titanium.

MacBook Intel

Jeśli ktoś szuka sprzętu użytkowego, to tylko komputery oparte na procesorze Intela mogą zapewnić minimum komfortu pracy. Do przeglądania internetu i tworzenia tekstów nadaje się każdy z nich, jednak czym wyższe wymagania tym sprzęt musi być nowszy. Warto więc przyjrzeć się MacBookom, ale i tu sprzedający czasem zastawiają na nas pułapki. W przypadku wątpliwości, zawsze proście o uruchomienie programu Profil systemu, w którym można znaleźć "Model Identifier".

MacBook 13" 2006. (Model Identifier: MacBook 1.1)

MacBook miał swój debiut w maju 2006 roku i wyposażono go w procesor Intel Core Duo "Yonah" taktowany 1.83 i 2.0 GHz. Komputer posiadał łatwy do wymiany dysk SATA (1.5 Gbps) i maksymalnie 2 GB pamięci RAM DDR2 667 MHz. Wadą jego była słaba karta graficzna Intel GMA 950 oraz fakt, iż posiadał 32 bitową architekturę.

MacBook White.

Powyższe ograniczenia sprawiają, że maksymalnym systemem jaki można na nim zainstalować to Mac OS X 10.6.8 Leopard. Komputer nieźle radzi sobie jako platforma do internetu, czy sprzęt do pracy biurowej (Microsoft Office, iWork). Przyzwoicie sprawuje się jako platforma do odtwarzania muzyki i filmów, choć jakość jego głośników nie jest powalająca. Można przy jego pomocy z powodzeniem katalogować i "obrabiać" amatorsko fotografie. Niestety, większość programów jakie znajdują się w App Store, nawet jeśli posiada zgodność z Mac OS X 10.6.8 wymaga najczęściej 64 bitowej architektury. Jako platforma do grania nie nadaje się zupełnie, gdyż większość gier nie będzie działać na GMA 950.

Ten model raczej nie stwarzał większych problemów, sporadycznie mogą pojawić się problemy z czujnikiem Halla, który jest odpowiedzialny za usypianie komputera po zamknięciu klapy matrycy. Warto także uważać, gdyż niektórzy sprzedawcy sprzedają go jako kolejny model z uwagi na zbliżone parametry. Różnica jednak jest dosyć istotna.

Cena: ok 400-500 zł

MacBook 13" Late 2006. (Model Identifier: MacBook 2.1)

W tej wersji zmieniono procesor na Intel Core 2 Duo "Merom" taktowany 1.83 lub 2.0 GHz. Pozostałem elementy są takie same jak u poprzednika. Istotną różnicą jest 64 bitowa architektura, która umożliwia zainstalowanie nowszego systemu Mac OS X 10.7.5 oraz wielu 64-bitowych aplikacji. Wiele z aplikacji dostępnych w App Store będzie dostępnych na ten model. Niestety GMA 950 uniemożliwia używanie komputera do sensownych gier. Komputer może mieć maksymalnie 3 GB pamięci RAM DDR2 667 MHz, co dodatkowo zwiększy komfort pracy.

W połowie 2007 roku model ten zaktualizowano, montując szybsze procesory 2.0 i 2.16 GHz.

Podobnie jak poprzednik, niezła platforma do internetu, prac biurowych i odtwarzani multimediów. Przyzwoity sprzęt do amatorskiej obróbki fotografii.

MacBook w wersji czarnej.

Cena: od 400 do 600 zł w zależności od stanu.

Warto zwrócić uwagę na stan baterii, gdyż nowa kosztuje zazwyczaj około 400 zł choć można znaleźć okazje po 280 zł. Zamienniki to wydatek ok. 150-180 zł.

MacBook 13" Late 2007. (Model Identifier: MacBook 3.1)

To mocno zmodernizowany model MacBooka który pojawił się w listopadzie 2007 roku. Otrzymał on szybszą płytę główną, procesor Intel Core 2 Duo "Merom" taktowany 2.0 i 2.2 GHz. Nowa architektura umożliwiła instalację do 6 GM pamięci DDR2 667 MHz. Co ciekawe, komputer posiadał sloty na pamięć i w przypadku zainstalowania dwóch kości po 4 GB widział i tak tylko 6 GB. Nowsza karta graficzne Intel GMA X3100 nadal nie umożliwia uruchomienia zbyt wielu gier. Na komputerze można można zainstalować maksymlanie Mac OS X 10.7.5 i jako podstawowy komputer domowy, będzie się sprawował całkiem przyzwoicie.

Cena w zależności od stanu od 600 do 800 zł.

MacBook 13" Early 2008 (Model Identifier: MacBook 4.1)

W zasadzie model analogiczny do poprzednika. Różni się tylko procesorem jaki w nim użyto - Intel Core 2 Duo "Penryn" taktowany 2.1 i 2.4 GHz.

Wszystkie wyżej wspomniane model MacBooka miały wadę w postaci kruszącej się krawędzi Top Case. Należy się do tego przyzwyczaić, bo walka z tym nie ma sensu.

MacBook 13" Aluminium Late 2008 (Model Identifier: MacBook 5.1)

Ten niezbyt często spotykany model jest wart większej uwagi. Obudowa z wykonana z aluminium sprawia, że komputer jest dużo bardziej trwały niż poprzednicy. Komputer posiada szybszą płytę główną, procesor Intel Core 2 Duo "Penryn" taktowany 2.0 lub 2.4 GHz. Użyto w nim szybszego kontrolera SATA (3.0 Gbps) oraz zdecydowanie lepszej karty graficznej nVidia GeForce 9400M z 256 MB pamięci współdzielonej z pamięcią RAM, której maksymalnie można zainstalować 8 GB (pamięć DDR3 1066 MHz). Komputer jest ciągle wspierany przez Apple co sprawia, że można na nim zainstalować OS X 10.9 i najprawdopodobniej umożliwi on instalację OS X 10.10. Z maksymalnie rozbudowaną pamięcią RAM i dyskiem SSD zamiast HDD, to ciągle bardzo wydajny komputer przenośny wart uwagi. Najlżejszy z rodziny MacBook (2.04 kg).

MacBook Aluminium.

Czasami błędnie wystawiany jest jako MacBook Pro. Pewien żart mówi, że to miał być MacBook Pro ale coś nie wyszło, więc zrobili z niego MacBooka.

Cena: mało ofert, ale myślę że od 1200 zł.

MacBook 13" Early 2009 (Model Identifier: MacBook 5.2)

Apple wróciło ponownie do białych, poliwęglanowych obudów wraz z ich przypadłością kruszącej się krawędzi. Jego wnętrze było analogiczne do modelu Late 2008. Posiadał on procesory Intel Core 2 Duo "Penryn" taktowany 2.0 GHz, lecz można na nim było zainstalować maksymalnie 6 GB pamięci RAM. Model nadal wspierany przez Apple. Cena około 1000-1100 zł.

MacBook 13" Mid 2009 (Model Identifier: MacBook 5.2)

Podobnie jak poprzednik, posiadał szybszy procesor 2.13 GHz

MacBook 13" Unibody Late 2009 (Model Identifier: MacBook 6.1)

To ostatnie modele MacBooków warte większej uwagi. Stanowią pewną konkurencję dla MacBooka Air dzięki tym samym parametrom lecz bardziej otwartej architekturze. Apple zmieniło całkowicie obudowę, która stała się bardziej solidna i zwarta. Problemem jest jego serwisowanie, gdyż większość elementów przykręconych jest do Top Case i wymiana np. klawiatury wiąże się z koniecznością odkręcenia miliarda śrubek i rozebrania komputera na czynniki pierwsze.

MacBook Unibody.

Komputer zbudowano w oparciu o procesor Intel Core 2 Duo "Penryn" taktowany 2.26 GHz i można było go wyposażyć w 8 GB pamięci RAM DDR3 1066 MHz. Podobnie jak poprzednie modele, posiadał kartę graficzną nVidia GeForce 9400M z 256 MB pamięci współdzielonej z pamięcią RAM. Komputer ciągle wspierany przez Apple, można na nim zainstalować OS X 10.9 Mavericks i prawdopodobnie będzie miał możliwość instalacji OS X 10.10. Warto wyposażyć go w SSD i maksymalną ilość pamięci RAM.

Cena: od 1200 zł.

Modele Unibody miały przykrą cechę odklejającej się gumy na dolnej części obudowy. Cała dolna płaszczyzna komputera, przylegająca do biurka była pokryta gumą uniemożliwiającą zsuwanie się komputera i ta guma lubi się odklejać lub pękać i kruszyć. Kolejną wadę tego modelu jest pękająca obudowa przy zawiasach matrycy. Obie powyższe wady są ciągle objęte naprawą gwarancyjną Apple i po zakupie używanego komputera można go oddać do serwisu celem wymiany wadliwych elementów.

Pękająca obudowa.

MacBook 13" Unibody Mid 2010 (Model Identifier: MacBook 7.1)

Zaktualizowany model Unibody będący zarazem ostatnim MacBookiem. Zastosowano w nim szybszy procesor Intel Core 2 Duo "Penryn" taktowany 2.4 GHz oraz kartę graficzną GeForce 320M. Komputer mógł mieć maksymalnie 16 GB pamięci RAM. Podobnie jak poprzednik, objęty naprawą gwarancyjną gumowego spodu i obudowy matrycy.

Cena od 1400 zł.

Wydajność test Geekbench

Mam nadzieję, że osobom poszukującym dla siebie MacBooka nieco pomogłem w rozeznaniu się, czego warto szukać. Oczywiście sugerowane we wpisie ceny, są kwestią czysto subiektywną.

W najbliższym czasie postaram się pomóc w wyborze MacBooka Air. 

sprzęt porady

Komentarze

0 nowych
Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #1 14.06.2014 21:42

Apage satanas :P

  #2 14.06.2014 21:44

Błąd w tekście o MacBook 13" Aluminium Late 2008, chodzi o kartę graficzną, powinna być tam chyba Nvidia GeForce 9400M a nie NVidua GeForce 9400M

sr57be45   7 #3 14.06.2014 22:15

Nowy 15" ekran od +- 17xx € w zasadzie niewiele w wolnym kraju.

nic ciekawego   12 #4 14.06.2014 22:21

No wiesz co xd.


Artykuł ciekawy, można się w końcu dowiedzeć na co tak naprawdę zwracać uwagę i że owe sprzęty równiez mają wady.

okokok   12 #5 15.06.2014 00:30

Jak zwykle świetnie. Myślałem w pierwszej chwili że ten z odklejoną gumą to nagrzany plastik.

  #6 15.06.2014 00:47

Ja aktualnie posiadam Acera 5620, który strasznie podobny jest wieloma parametrami do MacBooka 3.1. Niestety, procesor toto ma tragiczny (Pentium T2390) - na tyle tragiczny, że nie mogę nawet zainstalować Mac OSa w wirtualce aby zrobić bootowalny klucz (brak wsparcia dla VT-x). Oczywiście mogę wymienić go na C2D T9500, który to prawdopodobnie w "oryginalnym" MacBooku jest, ale na Allegro jest to kwestia +200zł i szczęścia (żeby nie przyjechał CPU z ukruszonym rdzeniem czy czymś).

I tak zastanawiam się - Mac OS X 10.7.5 podano w artykule, ale czy coś nowszego na tym MacBooku da radę zainstalować? Bo jak wiemy, jest już 10.9.x, za kilka miesięcy być może już Yosemite, a ja boję się że moje bezpieczeństwo może stać pod znakiem zapytania. Moje dotychczasowe doświadczenie z Mac OS równe jest zeru, więc nawet nie wiem czy antywirus na Makach jest konieczny.

A czy autor miał do czynienia z Hackintoshami? I instalacją Mac OSa na zwykłych PC? Chętnie bym na ten temat coś aktualnego poczytał. ;) I proszę mnie nie przekierowywać na tonymacx86.com czy podobne strony :)

  #7 15.06.2014 01:25

Moja dziewczyna ma to "cudo" ... Macbook z późnego 2010.
Chłam jakich mało, widać zresztą na fotografiach dołączonych do wpisu Macnminika jak zwykle wyglądają te komputery ... u niej jest identycznie.
"Premium" ... pufff ...

macminik   18 #8 15.06.2014 08:05

@wojtek-Wojtek

Wspomniane usterki są ciagle objęte programem gwarancyjnym. Polecam wizytę w serwisie i wymianę puki program jeszcze trwa.

  #9 15.06.2014 09:52

@Macminik

OK, dzięki za info - dobrze wiedzieć.
Porozmawiam z nią i może rzeczywiście uda się coś tu zrobić. Nie wiesz czy to program ogólnoświatowy? Komputer (late 2010) jest już oczywiście po gwarancji, ona przebywa teraz za wielką wodą (MX) ...

  #10 15.06.2014 10:48

Miałem macbooka 7.1 (mid 2010) obudowa unibody sztywna, dobrze wykonany, jedną z wad które były w moim to zarysowania na topcase (palmrest) od ekranu, a później zaczęła odchodzić guma, ale była akcja wymiany pokrywy dolnej którą za darmo wymieniłem w cortlandzie. Był to mój pierwszy macbook i budzi wspaniałe wspomnienia.

enedil   9 #11 15.06.2014 10:51

Czekam na MBP :)

LoczeQ123   5 #12 15.06.2014 10:55

@macminik

Mam takie pytanie: Czy laptopy Apple włączają się z wyjętą baterią? Czy też wymagają obecności sprawnej baterii. Pytam bo na allegro jest wysyp laptopów Apple z popsutą albo krótko-trzymającą baterią. Czy można ją po prostu wyjąć i używać bez baterii? Czy wymagana jest obecność sprawnej baterii?

Indy   9 #13 15.06.2014 12:27

Będę musiał się wybrać jakiegoś Maca wyłącznie do kompilacji wygenerowanych projektów XCode'a. Jaki używany sprzęt zagwarantowałby mi aktualizację systemu przez najbliższe lata, żeby dało się odpalić najnowsze wersje XCoda? Jest jakaś tabela gwarantowanych aktualizacji dla poszczególnych modeli?

  #14 15.06.2014 14:19

Naprawdę świetny tekst, który zdecydowanie rozwiewa wszelkie wątpliwości wszystkich zainteresowanych kupnem MB. Czy mogłbyś popełnić taki artykuł także nt. MacBook Air czy Pro, bo, nie ukrywam, to tymi modelami jesteśmy, ja i moja rodzina, zainteresowani? Zebranie tak szczegółowych informacji nt. każdego z tych komputerów dla osoby, która interesuje się tylko urządzeniami mobilnymi, jak i oprogramowaniem, jest niestety relatywnie trudne. Po przeczytaniu każdego z Twoich artykułów da się zauważyć, że poza wiedzą posiadasz spore doświadczenie, a to je uznaję za najcenniejsze.

Inventer89   6 #15 15.06.2014 14:20

@LoczeQ123

Wyjąć baterię u Apple? Chyba będzie ciężko. Nie wiem jak ze starymi laptopami, ale nowe mają niewyjmowalne baterie.

macminik   18 #16 15.06.2014 14:25

@yellohello

Możesz próbować choć o ile z komputerami stacjonarnymi jakoś wychodzi, o tyle z laptopami są niemal zawsze problemy. Prawie napewno nie będzie działał tryb usypiania w takim hackintoshu. Przypuszczam, ze związane jest to z tym, że Apple używali zazwyczaj czujniki halla natomiast w laptopach PC zazwyczaj są to mechaniczne czujniki, choć mogę się oczywiście mylić. Drugim poważnym problemem będzie sieć WiFi. Często taki laptopo hackintosh nie widzi kart sieciowych lub nie działają one poprawnie. Kolejny problem to bateria, która może mieć problem z ładowaniem lub poprawnym zarządzaniem energią.

Ją na stacjonarnym komputerze kiedyś instalowalem iAtkosa i nawet jakoś dawał radę.

macminik   18 #17 15.06.2014 14:27

@Wojtek-Wojtek

Program wymiany jest ogólnoświatowy impogwarancyjny tak wiec można to załatwić także za wielka wodą. Nowe elementy, guma i obudowa są poprawione i podobno po wymianie nie maja już takich wad.

okokok   12 #18 15.06.2014 14:28

Inventer89, spokojnie się da, wystarczy przekręcić takie kółeczko (monetą btw) i bateria sama wypada.

macminik   18 #19 15.06.2014 14:32

@LoczeQ123

W każdym laptopie Apple można wyjąc baterie i twierdzenie ze to element niewymienialnyn to bzdury. W jednych jest to element odcinamy, jako element obudowy (Macbooki) w innych jest wewnątrz i w celu wymiany zazwyczaj trzeba odkręcić środki i dolną cześć obudowy. Czynność wymiany zajmuje wówczas 10 minut zamiast 3 minut.

Nie mniej każdy komputer będzie poprawnie działał z rozładowania bateria lub nawet bez niej. Przy czym w tych modelach, gdzie bateria jest wewnątrz lepiej zostawić ją, nawet jak jest zupełnie padnięta.

macminik   18 #20 15.06.2014 14:38

@Indy

Nie ma nigdzie listy, która mówiłoby o tym, jakie komputery bedą przez ile wspierane. Pewnym zaskoczeniem był fakt, że Apple wspiera nadal modele z 2008 roku umożliwiając na nich instalacje OS X 10.9. Okres wsparcia wynosił zazwyczaj modele 5 letnie.
Wszystko wskazuje na to, że następny system 10.10 będzie nadal wspierał komputery z 2008 roku choć już widać, ze nie wszystko będzie na nich dostępne. Choćby AirDrop. Poprostu podzespoły w nich nie obsługują czegoś, co wymaga AirDrop.
Oczywiście czym starszy sprzęt, tym większe prawdopodobieństwo że zostanie wyłączone wsparcie np. w OS X 10.11 :-)

bystryy   12 #21 16.06.2014 08:29

@macminik

Wiem, że już inni proszą o różne rzeczy i pewnie terminarz masz napięty, ale czy dałbyś radę popełnić podobny wpis o starszych Makówkach stacjonarnych. Interesuje mnie szczególnie okres, gdy siedział w nich procesor z rodziny PowerPC.

macminik   18 #22 16.06.2014 10:38

@bystryy

Chodzi Ci o komputery o walorach kolekcjonerskich czy użytkowych ? Szczerze mówiąc PPC jako sprzęt użytkowy to już nie bardzo raczej. Chyba że jako centrum audio/video

bystryy   12 #23 16.06.2014 11:43

@macminik

Chodzi mi o sprzęty mniej więcej z 2005 r., ostatnie z procesorami PowerPC, przed przejściem na procki Intela.

okokok   12 #24 16.06.2014 12:57

macminik, a dałbyś radę później zrobić coś o kolekcjonerskich starszych Motorola/PPC?

macminik   18 #25 16.06.2014 13:15

No dobra. W takim razie w najbliższym czasie postaram się r\przygotować coś w tym stylu. Ale najpierw Air i MB Pro.