macOS Sierra: Apple integruje ze sobą wszystko co może i wprowadza Siri na Maka #WWDC16

macOS Sierra: Apple integruje ze sobą wszystko co może i wprowadza Siri na Maka #WWDC16
13.06.2016 20:22
macOS Sierra: Apple integruje ze sobą wszystko co może i wprowadza Siri na Maka #WWDC16

Craig Federighi wprowadził nas na WWDC do nowej wersji systemu OSX. A właściwie już nie OS X, lecz macOS, taka bowiem ma byćoficjalna nazwa tego systemu (zwróćmy uwagę na małe „m” napoczątku). Nowy macOS nosi nazwę kodową „Sierra” i jestoczywiście „fantastycznym wydaniem”. Przynosi głębsząintegrację z chmurą iCloud, rozbudowany tryb ciągłości(continuity) między urządzeniami Apple’a oraz, jak to określono,zmiany w fundamentach Maka.

Zacznijmy od Continuity. Protokoły sieciowe p2p mają pozwolićna płynne przenoszenie danych między urządzeniami, automatyczneuwierzytelnianie się w systemie macOS poprzez zegarek Apple Watch,uniwersalny schowek, pozwalający np. kopiować tekst z iPhone’a bywkleić go w aplikację na Maku, oraz wirtualny dysk iCloud Drive,poprzez który możemy udostępniać dokumenty między urządzeniami.No cóż, witamy w roku 2016 – foldery z dokumentami, którepodążają za użytkownikiem od urządzenia do urządzenia.

350178467159238593

Nowy macOS ułatwić ma oszczędzanie miejsca na dysku,automatycznie wgrywając stare załączniki, zdjęcia itp. dane –wszystko to dostępne na żądanie. Automatycznie mogą być posyłanedo śmietnika historia przeglądania, obejrzane już filmy itp. Applechwali się, ze dzięki temu jednemu mechanizmowi udało się natestowym Maku z 20 GB wolnego miejsca uzyskać 150 GB wolnego.

350178467159369665

Apple Pay wchodzi bezpośrednio na Maka, i będzie dostępny przezSafari przy zakupach online przyciskiem Apple Pay. Bezpieczneuwierzytelnienie zapewni tu biometryczne potwierdzenie odciskiempalca przez TouchID albo aktywny zegarek Apple Watch w trybieContinuity.

Zmiany pojawiły się w menedżerze okien Maka, wszystkiewielookienkowe aplikacje będą mogły być przeglądane w kartach.Menedżer okienek obsłuży też tryb obraz-w-obrazie (PiP) dlawideo, także w trybie pełnoekranowym.

350178467159566273

Finalnie, tak jak się spodziewaliśmy, potwierdzono wejście Sirina Maka. To ta sama Siri co na iOS-ie, z dostępem do wyszukiwańplików i informacji, spięciem z przeglądarką i centrumpowiadomień, obsługą większości funkcji systemowych, w tym teżnowych, takich jak uniwersalny schowek.

Nowy macOS jest już dziś dostępny dla deweloperów, publicznabeta pojawi się w lipcu, oficjalne wydanie – jesienią.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)