MagicStick: minikomputer z 8 GB RAM zadebiutuje w grudniu

MagicStick: minikomputer z 8 GB RAM zadebiutuje w grudniu
Redakcja

27.10.2015 14:22

Za sprawą urządzeń takich jak Intel Compute Stick na rynku pojawił się zupełnie nowy segment, w którym znajdziemy niewielkie i przenośne, choć nie do końca samowystarczalne komputery. Ich charakterystyczną cechą jest także wydajność wystarczająca do podstawowych zastosowań. MagicStick może to zmienić za sprawą bardzo obiecującej specyfikacji.

Pomysł na stworzenie znaczne wydajniejszego urządzenia, które nadal będzie zamknięte w obudowie przypominającej przenośną pamięć flash pojawił się w serwisie Indiegogo i spotkał z ogromną popularnością. Autorzy potrzebowali wsparcia w wysokości 50 tysięcy dolarów, zainteresowani przeznaczyli na jego rozwój już niemal pięć razy więcej. Najwyraźniej na rynku bardzo brakuje urządzenia nie tylko niewielkiego, ale i przede wszystkim wydajnego. Tutaj jednak trudno mówić o jakichkolwiek kompromisach.

MagicStick - The most powerful PC stick

Sercem wydajnego modelu MagicStick Wave jest procesor Intel Cherry Trail Z8700: to czterordzeniowy układ wykonany w procesie 14 nm o częstotliwości taktowania 1,6 GHz z możliwością chwilowego jej zwiększenia do poziomu 2,4 GHz i wyposażony w 2 MB pamięci cache. Zaletą jest także wbudowany układ graficzny z 16 jednostkami wykonawczymi. Sam procesor to nie wszystko, w sprzęcie znajdziemy aż 8 GB pamięci RAM typu LPDDR3: to wartość wystarczająca nie tylko dla systemu Windows 10, pod którego kontrolą będzie pracował, ale również dużej liczby aplikacji uruchomionych w tym samym czasie. To właśnie RAM stanowił od dłuższego czasu swoistą piętę achillesową wszystkich urządzeń tego typu.

Zainteresowani mogą liczyć także na 64 GB wbudowanej pamięci eMMC (a także wersję 128 GB) i slot micro SDXC umożliwiający użycie kart o pojemności 128 GB. Łączność zapewni obsługa Wi-Fi 802.11 n/ac, Bluetooth 4.1, złącze HDMI 2.0 umożliwiające transmisję materiałów w standardzie 4K, a także USB 3.1 Type-C, dwa USB 3.0 i micro USB. Jak chwalą się autorzy, wszystko to ma zapewniać znacznie większą wydajność niż to, co poznaliśmy do tej pory. Windows, jaki znajdzie się na MagicStick, będzie występował w wersji testowej. Użytkownicy będą mogli albo aktywować go własnym kluczem, albo skorzystać z drugiego preinstalowanego systemu, Androida.

Obecnie cena urządzenia wynosi 349 dolarów plus wysyłka, gdy sprzęt ostatecznie trafi do sklepów, będzie ona znacznie wyższa (575 dolarów). To sporo, sprzęt nie może się natomiast pochwalić aż tak małymi wymiarami jak np. Intel ComputeStick. Z drugiej strony, wydajność przez niego oferowana powinna pozostawić w tyle całą konkurencję z zachowaniem najważniejszych zalet tj. niesamowitej mobilności i niskiego poboru energii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)