Majowe poprawki Windowsa 10 i problem dwukrotnej instalacji. Microsoft bada sprawę

Majowe poprawki Windowsa 10 i problem dwukrotnej instalacji. Microsoft bada sprawę

Microsoft bada problem podwójnej instalacji majowych aktualizacji Windows 10
Microsoft bada problem podwójnej instalacji majowych aktualizacji Windows 10
Oskar Ziomek
15.05.2019 12:42

Microsoft udostępnił majowe łatki dla swoich systemów, w tym Windowsa 10 w wersji 1809, którego dotyczy pakiet KB4494441. Jak zwykle aktualizacja rozwiązuje wiele problemów oraz stanowi receptę na wykryte ostatnio luki bezpieczeństwa. Niestety, tym razem nie obyło się bez problemów, ale Microsoft jest ich świadomy i bada całą sprawę.

Kłopotliwy okazuje się bowiem etap instalacji przez Windows Update. Jak informują niektórzy użytkownicy między innymi na reddicie, aktualizacja jest pobierana i instalowana dwukrotnie. Jedna z osób zauważyła, że łatka zostaje pobrana po raz kolejny po ręcznym sprawdzeniu aktualizacji – także po wcześniejszej, skutecznej aktualizacji automatycznej.

KB4494441 wśród innych aktualizacji w Windows Update.
KB4494441 wśród innych aktualizacji w Windows Update.

Choć scenariusz odtworzenia błędu nie jest na razie jednoznaczny, dwukrotna instalacja łatki nie jest bezpośrednią przyczyną innych błędów najnowszych aktualizacji Windowsa 10, oczywiście poza koniecznością "nadprogramowego" ponownego uruchomienia komputera. Serwis Softpedia informuje, że Microsoft potwierdził problem i bada jego przyczyny.

Inne problemy majowych łatek Windows 10

Pakiet KB4494441 może być jednak kłopotliwy także z innych przyczyn. Jak czytamy wśród informacji na stronie pomocy technicznej Microsoftu, już teraz wiadomo, że instalacja może poskutkować na przykład problemami z drukowaniem dokumentów z przeglądarki Edge i aplikacji UWP, a w niektórych przypadkach uniemożliwić zmianę nazw plików lub folderów.

Na tę chwilę każdy z opisywanych błędów można obejść, ale najczęściej są to rozwiązania wymagające stosunkowo dużego zaangażowania, choć w przypadku błędu wydruku polecane jest po prostu skorzystanie z innej przeglądarki. O szczegółach można przeczytać wśród informacji o łatce KB4494441.

Warto przypomnieć, że niebawem comiesięczne łatki będą udostępniane także dla stabilnego wydania majowej aktualizacji Windows 10. Nowa wersja systemu jest bowiem na razie tylko w rękach testerów, ale jeszcze w tym miesiącu ma trafić do pierwszych regularnych użytkowników systemu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (116)