Mapy Google i inne nawigacje mają problem. Niemcy zakazują ostrzeżeń o fotoradarach

Mapy Google i inne nawigacje mają problem. Niemcy zakazują ostrzeżeń o fotoradarach

Niemcy zakazują korzystania z aplikacji pokazujących fotoradary, fot. Getty Images
Niemcy zakazują korzystania z aplikacji pokazujących fotoradary, fot. Getty Images
Oskar Ziomek
26.04.2020 09:58

Korzystanie z Map Google i innych aplikacji na smartfony, które potrafią wskazywać lokalizację fotoradarów, lada moment będzie niedozwolone w Niemczech. 28 kwietnia u naszych zachodnich sąsiadów zmienia się kodeks drogowy, w którym wprowadzonych zostanie wiele zaostrzonych przepisów. Wśród nich mandaty za korzystanie z aplikacji ostrzegających o fotoradarach.

Jak podaje serwis BRD24, ze wstępnych interpretacji prawników i zapisów w kodeksie wynika, iż tłumaczenie się faktem korzystania z nawigacji nie będzie respetkowane przez policjantów. Jeśli aplikacja w smartfonie posiada funkcję ostrzegania o fotoradarach (a są to choćby popularne Mapy Google i szereg innych aplikacji – przykładem w Polsce jest także Yanosik), na kierowcę zostanie nałożony mandat w wysokości 75 euro wraz z punktami karnymi.

Ostrzeżenia o fotoradarach w Mapach Google są wyświetlane także w Androidzie Auto, fot. Oskar Ziomek.
Ostrzeżenia o fotoradarach w Mapach Google są wyświetlane także w Androidzie Auto, fot. Oskar Ziomek.

Jednocześnie problemem nie powinno być odbieranie informacji o fotoradarach radiowo, gdyż w takiej sytuacji lokalizacja kamery jest tylko przybliżona i trudno mówić o wskazywaniu dokładnego miejsca. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób problem informacji o fotoradarach zostanie rozwiązany między innymi w Mapach Google, ale wydanie aktualizacji, po której ta funkcja zniknie z aplikacji – przynajmniej na terenie Niemiec – nie powinno być zaskoczeniem.

Funkcja ostrzegania o fotoradarach w Mapach Google jest dostępna w Polsce od niecałego roku. Niestety od początku nie jest szczególnie dopracowana, głównie w zakresie samego sposobu powiadomień. Więcej o tym problemie można przeczytać w odrębnej publikacji.

Mapy Google na Androida i iOS-a są dostępne w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (394)