Mapy Google zawierały miasto, które nie istniało. Zrobili to z premedytacją

Mapy Google zawierały miasto, które nie istniało. Zrobili to z premedytacją

Mapy Google
Mapy Google
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
12.10.2021 07:40

Mapy Google to jedno z podstawowych narzędzi pozwalających na sprawdzenie w zasadzie dowolnego miejsca na Ziemi. Naturalnie ufamy w to, że są one dokładne. Jednak jeszcze jakiś czas temu widniało na nich nieistniejące miasto.

Mapy Google to zdecydowanie najpopularniejsze mapy internetowe na świecie. Są dla nas domyślnym sposobem na sprawdzenie informacji o dowolnej okolicy. Zazwyczaj są dokładne, sprawdzają się jako system nawigacji samochodowej i pieszej. Jednak nie zawsze mówią prawdę. Do 2010 roku widniało na nich nieistniejące miasto Argleton. To celowy ruch Google.

Argleton było tak zwanym "papertown", czyli miastem, które widnieje wyłącznie na mapie. Podjęcie decyzji o umieszczeniu takiego obiektu w Mapach Google było motywowane chęcią sprawdzenia, czy inni dostawcy map nie plagiatują przypadkiem produktu Google.

Technologiczny gigant poszedł o krok dalej i poza samym umieszczeniem miasta na mapie, zajął się też całą otoczką. Wyszukiwarka odnajdowała lokalne atrakcje, przedsiębiorstwa czy nieruchomości na sprzedaż. W rzeczywistości były to lokale znajdujące się w okolicznych miejscowościach, które miały ten sam kod pocztowy.

Sprawa nabrała rozgłosu, gdy w latach 2008 i 2009 zajęli się nią Mike Nolan z Edge Hill University i jego przyjaciel, Roy Bafield, który osobiście odwiedził Argleton, choć, jak wiadomo, nic tam nie znalazł.

Widok na Argleton
Widok na Argleton© Wikimedia Commons

Angielskie miasto-duch stało się popularne w sieci, co było rzecz jasna nie na rękę Google. Wieść o tym, że Argleton nie istnieje, sprawiała, że jego obecność w Mapach Google była pozbawiona sensu. W związku z tym w maju 2010 roku miasto zniknęło z map.

Fałszywe informacje to norma

Wypuszczanie fałszywych informacji w celu zmylenia konkurencji to nic nowego. Jeśli chodzi o mapy, strategia ta jest znana od dawna. Pierwszym "papierowym miastem" było prawdopodobnie Agloe, które w 1925 roku pojawiło się na mapie w stanie Nowy Jork. Pułapki na konkurencję można odnaleźć też w innych dziedzinach.

Google nie przyznało się jednak do tego, że miasto nie istniało. Głos w sprawie zabrał w 2009 roku rzecznik prasowy firmy, który stwierdził, że dane, na podstawie których tworzone są Mapy Google, pochodzą z różnych źródeł. W większości są poprawne, ale czasem zdarzają się błędy. Po tych słowach zachęcił użytkowników do zgłaszania nieprawdziwych informacji, by te mogły zostać skorygowane.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)