Masz je, a nie wiesz do czego są – Scroll Lock i Num Lock

Masz je, a nie wiesz do czego są – Scroll Lock i Num Lock

Masz je, a nie wiesz do czego są – Scroll Lock i Num Lock
Karolina Kowasz
01.03.2021 16:42, aktualizacja: 06.03.2024 21:49

Klawisze Num Lock i Scroll Lock bardzo często są zupełną niewiadomą dla wielu użytkowników. Chociaż mają je na swoich klawiaturach, to nie wiedzą do czego one w ogóle służą i jak można je wykorzystać w codziennej pracy. Poznajmy więc te dwa przyciski, by ułatwić sobie życie z komputerem.

Scroll Lock

Przycisk Scroll Lock to zaszłość z oryginalnej klawiatury IBM PC. W przeszłości pomagał on użytkownikowi komputera zmienić zachowanie klawiszy kursora. Jeżeli użytkownik wcisnął ten przycisk, to klawisze strzałek przewijały zawartość okna z tekstem, zaś przy wyłączonej funkcji Scroll Lock, przyciski służyły do poruszania kursorem w tekście. W dzisiejszych czasach niemalże żaden programów nie korzysta już z funkcji tego klawisza. Zdarzają się przypadki, gdzie Scroll Lock jest wykorzystywany jako przycisk do uruchamiania konkretnych opcji i funkcji, na przykład w grach czy bardzo zaawansowanych programach do projektowania. Warto jednak pamiętać, że z tego klawisza korzysta Excel. Po jego wciśnięciu klawisze kursora służą do przesuwania kursora komórki.

Num Lock

Przycisk Num Lock służy do włączania klawiatury numerycznej. Ta zaś bardzo często jest wykorzystywana przez graczy oraz osoby często pracujące z tabelami. Umożliwia ona wygodniejsze wprowadzanie cyfr, ponieważ klawiatura numeryczna ma taki sam układ przycisków jak standardowy kalkulator. Po naciśnięciu klawisza Num Lock możemy zauważyć, że zapala się odpowiadająca mu dioda na klawiaturze, która informuje o działającej klawiaturze numerycznej. Ponowne jego naciśnięcie wyłączy ją i sprawi, że klawisze przestaną reagować na wciśnięcia.

Jeżeli jesteśmy właścicielami laptopa, który nie ma oddzielnej klawiatury numerycznej, to wystarczy uważnie przyjrzeć się swojej klawiaturze. Szybko zauważymy, że jej funkcję spełnia część klawiszy literowych. Z tego powodu często niedoświadczonym użytkownikom zdarza się zdziwienie, gdy nagle zamiast wpisywanych liter, pojawiają im się na ekranie cyfry. Oznacza to, że klawisz Num Lock został włączony i musimy go nacisnąć ponownie by wyłączyć funkcję klawiatury numerycznej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)