Masz Windowsa 10 i przewodową drukarkę? Bez dostępu do internetu szybko jej nie zainstalujesz

Masz Windowsa 10 i przewodową drukarkę? Bez dostępu do internetu szybko jej nie zainstalujesz

Masz Windowsa 10 i przewodową drukarkę? Bez dostępu do internetu szybko jej nie zainstalujesz
Oskar Ziomek
07.10.2018 14:37

Październikowa aktualizacja funkcji Windowsa 10 to z pewnością ciekawy zestaw nowości, przy okazji którego nie obyło się niestety bez wpadek podczas instalacji. Problem znikających plików okazał się na tyle poważny, że Microsoft zdecydował się wstrzymać aktualizację i zająć jego rozwiązaniem bez narażenia kolejnych osób na kłopoty. Wielu użytkowników zainstalowało już jednak nowa wersję systemu i błędów z plikami nie doświadczyło, jednak zaskoczeniem może się okazać dla nich sposób działania niektórych funkcji systemowych. Jedna z istotnych zmian dotyczy sposobu instalacji drukarek i skanerów.

Okazuje się, że wraz z październikową aktualizacją, Windows 10 został pozbawiony wbudowanych sterowników tych urządzeń i zostały one przeniesione do usługi Windows Update. To podstawowe wersje sterowników, które umożliwiały szybką instalację nowych urządzeń i rozpoczęcie drukowania czy skanowania. Pozwalało to ominąć konieczność instalacji pełnej wersji sterowników od producenta danej drukarki i skanera, choć zazwyczaj wiązało się z ograniczeniem niektórych funkcji sprzętu. Od teraz te same sterowniki będą dalej dostępne, jednak w momencie instalacji nowego urządzenia będą na bieżąco pobierane z wykorzystaniem Windows Update.

Innymi słowy, do przeprowadzenia szybkiej instalacji przewodowej drukarki czy skanera konieczne będzie posiadanie dostępu do internetu oraz wspominanej usługi aktualizującej Windowsa 10. Nie powinno być to kłopotem w przypadku znakomitej większości użytkowników domowych, ale jak zwraca uwagę serwis Ghacks, może stanowić przeszkodę głównie w niektórych sytuacjach zawodowych, gdy konkretny komputer celowo działa bez dostępu do internetu. W tym przypadku rozwiązaniem problemu będzie się musiał zająć jego administrator.

Warto dodać, że zmiana związana z instalacją drukarek i skanerów powinna dotyczyć przede wszystkim urządzeń podłączanych za pomocą przewodu USB. Wraz z październikową aktualizacją Windows 10 zyskał bowiem obsługę standardu Mopria, który stosowany jest przez większość współczesnych drukarek bezprzewodowych. Takie urządzenia będą więc instalowane bez przeszkód także w przypadku braku dostępu do internetu i usługi Windows Update. Szczegóły dostępne są na blogu Microsoftu, zaś zgodność swojej bezprzewodowej drukarki ze standardem Mopria można sprawdzić na oficjalnej liście certyfikowanych urządzeń.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (223)