MDS Tool. Sprawdź, czy twój procesor jest podatny na atak sprzętowy

MDS Tool. Sprawdź, czy twój procesor jest podatny na atak sprzętowy

MDS Tool. Sprawdź, czy twój procesor jest podatny na atak sprzętowy
Piotr Urbaniak
16.05.2019 00:11, aktualizacja: 16.05.2019 10:37

Odkąd na początku 2018 r. świat usłyszał o Meltdown i Spectre, echa sprzętowych luk we współczesnych procesorach nie milkną. Badacze regularnie wskazują kolejne podatności, a producenci, ze szczególnym naciskiem na Intela, musza swój bałagan sprzątać. Użytkownikowi nie pozostaje nic innego, jak instalować kolejne patche. I cóż, warto się przynajmniej upewnić, czy te działania zaradcze są jakkolwiek efektywne.

W ocenie podatności, lub nie, procesora na ataki sprzętowe przydatne powinno okazać się narzędzie MDS Tool, stworzone przez zespół naukowców współpracujących z Amsterdamskim Centrum Cyberbezpieczeństwa (AMSec). MDS Tool to prosty i niezwykle lekki program, który pobiera dane o modelu posiadanego procesora, systemie operacyjnym i wersji mikrokodu, a następnie ocenia poziom zabezpieczeń przeciw poszczególnym atakom kanałem bocznym.

Narzędzie wyróżnia wszystkie wykryte dotychczas rodzaje zagrożeń: błędy przy sterowaniu spekulatywnym wykonywaniem kodu i skokach niebezpośrednich – Spectre, przełamanie izolacji między systemem operacyjnym a procesorem – Meltdown, nieautoryzowane uzyskanie danych z pamięci podręcznej – L1TF, próbkowanie buforów – ZombieLoad, Fallout i RIDL.

MDS Tool / Fot. Zrzut ekranu
MDS Tool / Fot. Zrzut ekranu

Instalacja nie jest wymagana, więc MDS Tool można uruchomić od razu po pobraniu i rozpakowaniu. W paczce znajduje się zarówno binarka 64-, jak i 32-bitowa. Co więcej, jest także dostępna wersja przeznaczona dla Linuksa, a autorzy zapowiadają jeszcze obsługę macOS-u. Innymi słowy: pełen serwis dla wszystkich tych, którzy choćby z czystej ciekawości chcą sprawdzić status sprzętowego bezpieczeństwa posiadanego komputera.

Narzędzie MDS Tool w wersjach dla Windowsa i Linuksa znajdziesz w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)