MDS Tool. Sprawdź, czy twój procesor jest podatny na atak sprzętowy

MDS Tool. Sprawdź, czy twój procesor jest podatny na atak sprzętowy
16.05.2019 00:11
MDS Tool. Sprawdź, czy twój procesor jest podatny na atak sprzętowy

Odkąd na początku 2018 r. świat usłyszał o Meltdown i Spectre, echa sprzętowych luk we współczesnych procesorach nie milkną. Badacze regularnie wskazują kolejne podatności, a producenci, ze szczególnym naciskiem na Intela, musza swój bałagan sprzątać. Użytkownikowi nie pozostaje nic innego, jak instalować kolejne patche. I cóż, warto się przynajmniej upewnić, czy te działania zaradcze są jakkolwiek efektywne.

W ocenie podatności, lub nie, procesora na ataki sprzętowe przydatne powinno okazać się narzędzie MDS Tool, stworzone przez zespół naukowców współpracujących z Amsterdamskim Centrum Cyberbezpieczeństwa (AMSec). MDS Tool to prosty i niezwykle lekki program, który pobiera dane o modelu posiadanego procesora, systemie operacyjnym i wersji mikrokodu, a następnie ocenia poziom zabezpieczeń przeciw poszczególnym atakom kanałem bocznym.

Narzędzie wyróżnia wszystkie wykryte dotychczas rodzaje zagrożeń: błędy przy sterowaniu spekulatywnym wykonywaniem kodu i skokach niebezpośrednich – Spectre, przełamanie izolacji między systemem operacyjnym a procesorem – Meltdown, nieautoryzowane uzyskanie danych z pamięci podręcznej – L1TF, próbkowanie buforów – ZombieLoad, Fallout i RIDL.

MDS Tool / Fot. Zrzut ekranu
MDS Tool / Fot. Zrzut ekranu

Instalacja nie jest wymagana, więc MDS Tool można uruchomić od razu po pobraniu i rozpakowaniu. W paczce znajduje się zarówno binarka 64-, jak i 32-bitowa. Co więcej, jest także dostępna wersja przeznaczona dla Linuksa, a autorzy zapowiadają jeszcze obsługę macOS-u. Innymi słowy: pełen serwis dla wszystkich tych, którzy choćby z czystej ciekawości chcą sprawdzić status sprzętowego bezpieczeństwa posiadanego komputera.

Narzędzie MDS Tool w wersjach dla Windowsa i Linuksa znajdziesz w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)