Apple nieźle namieszał. Media społecznościowe straciły niemal 10 mld dol.

Apple nieźle namieszał. Media społecznościowe straciły niemal 10 mld dol.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jaap Arriens
Konrad Siwik

01.11.2021 12:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Snapchat, Facebook, Twitter i YouTube straciły prawie 10 miliardów dolarów po zmianach polityki prywatności w iPhonie. Teraz muszą budować swoją infrastrukturę reklamową od podstaw.

Dochodzenie przeprowadzone przez The Financial Times wykazało, że Snapchat, Facebook, Twitter i YouTube straciły około 9,85 miliarda dolarów przychodów po zmianach Apple w praktykach prywatności.

W zeszłym roku Apple ogłosiło politykę App Tracking Transparency (ATT), która wymaga od aplikacji pytania o zgodę na śledzenie danych użytkowników. Zasady weszły w życie w kwietniu, uniemożliwiając aplikacjom śledzenie użytkowników, jeśli nie wyrażą oni na to zgody.

Facebook w zeszłym roku szczególnie skrytykował ruch za pośrednictwem całostronicowej informacji zamieszczonej w gazecie. Dzięki raportowi The Financial Times teraz wiemy, dlaczego liderzy firmy byli tak sfrustrowani zaistniałą sytuacją.

"Niektóre z platform, które zostały najbardziej dotknięte – a zwłaszcza Facebook – w wyniku ATT, muszą odbudować swoją maszynerię od podstaw. Jestem przekonany, że potrzeba co najmniej roku, aby zbudować nową infrastrukturę. Nowe narzędzia i frameworki muszą być opracowane od podstaw i gruntownie przetestowane, zanim zostaną wdrożone dla dużej liczby użytkowników”.

Eric Seufert Konsultant ds. technologii reklamowych Eric SeufertKonsultant ds. technologii reklamowych

Nowa polityka Apple zmusza platformy społecznościowe i inne aplikacje do większej kreatywności w swoich reklamach. Niezależnie od tego, czy oznacza to skupienie się na urządzeniach z Androidem, czy inwestowanie w działalność reklamową Apple będą musieli znaleźć inne źródło przychodów, które nie obejmują śledzenie ludzi na ich iPhone'ach.

Na koniec warto dodać, że Apple zmieniając politykę prywatności, wykazało się dużą hipokryzją, bo w przeszłości samo prawie złamało własne zasady, po cichu zbierając dane użytkowników w taki sam sposób, jak robiły to aplikacje innych firm.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)