MediaPortal 1.3: nowa skórka, wsparcie dla Blu-ray, łatwiejsza konfiguracja

MediaPortal 1.3: nowa skórka, wsparcie dla Blu-ray, łatwiejsza konfiguracja13.03.2013 14:42
Kuba Pawlak

Po wielu miesiącach testów udostępniono kolejną wersję darmowego narzędzia pozwalającego zmienić domowy komputer w multimedialne centrum rozrywki — MediaPortal 1.3. Z jego poziomu możemy słuchać muzyki, radia, oglądać filmy, telewizję, przeglądać zdjęcia w formie pokazu slajdów, nagrywać wybrane audycje i programy, a także obejrzeć prognozę pogody.

MediaPortal jest jednym z najbardziej cenionych wśród użytkowników oprogramowaniem typu HTPC (Home Theater Personal Computer) i stanowi świetną alternatywę dla dostępnego w Windowsie modułu Media Center. Jego charakterystyczną cechą, będącą również jedną z największych zalet, jest modularna budowa. To sam użytkownik decyduje z jakich funkcji narzędzia chce korzystać i które to mają być dostępne z poziomu narzędzia MediaPortal. Oferowana domyślnie funkcjonalność jest bardzo bogata, a mimo wszystko może być dodatkowo rozszerzona za sprawą ogólnodostępnych pluginów.

350036337027672001

Najbardziej oczywistą zmianą jaką znajdziemy w MediaPortal 1.3 jest nowa skórka Titan zaprojektowana z myślą o użytkownikach korzystających z ekranów 16:9 obsługujących rozdzielczość 1080p. Obok nowego "Tytana" pojawiła się również opcja wyboru instalacji rozszerzonej wersji skórki, która dodaje możliwość aktywowania wielu wtyczek przygotowanych przez społeczność MediaPortal. Wszystkich przyzwyczajonych do starej wersji skórki (szeroka) z pewnością ucieszy informacja, że została ona poprawiona i dostosowana do ekranów panoramicznych z natywną obsługą rozdzielczości HD. Ponadto pojawiło się sporo udoskonaleń samego silnika skórkowania aplikacji.

MediaPortal od wersji 1.3 umożliwia natywne odtwarzanie niezaszyfrowanych dysków Blu-ray z obsługą menu, dodatków itp. Prace nad rozwojem systemu odtwarzania materiałów zapisanych na tego typu nośnikach są cały czas w toku, a szczegółowe informacje na temat ograniczeń, jakie napotykają programiści znaleźć można na stronach Wiki. W nowej odsłonie programu wprowadzono również system MediaPortal Audio Renderer (MPAR) umożliwiający lepsze streamowanie materiałów wideo oraz dodano obsługę akceleracji sprzętowej DXVA, NVIDIA CUDA i Intel QuickSync dzięki możliwości prostej instalacji komponentów LAV Filters.

Darmową wersję programu MediaPortal 1.3 można pobrać z naszego serwisu w dziale Programy → Multimedia → Katalogowanie zasobów multimedialnych. Aplikacja jest w pełni kompatybilna z systemem Windows 8.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)