MEiN zamknie sztucznainteligencja.org.pl? "Wykaz zadań nie został jeszcze ustalony" (aktualizacja)

MEiN zamknie sztucznainteligencja.org.pl? "Wykaz zadań nie został jeszcze ustalony" (aktualizacja)

MEiN jak na razie nie potwierdza doniesień o zamknięciu serwisu Sztuczna inteligencja, fot. MEiN
MEiN jak na razie nie potwierdza doniesień o zamknięciu serwisu Sztuczna inteligencja, fot. MEiN
Oskar Ziomek
27.01.2021 13:08, aktualizacja: 27.01.2021 14:33

Ministerstwo Edukacji i Nauki jeszcze nie zdecydowało, jak będzie promować sztuczną inteligencję w 2021 roku. To istotne, bowiem ostatnio w sieci pojawiły się obawy, iż planowane jest zamknięcie serwisu sztucznainteligencja.org.pl. To finansowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy serwis, który jest źródłem wiedzy o nowoczesnych technologiach.

Kilka dni temu na Wykopie pojawił się wpis krytykujący MEiN i sugerujący, że wewnętrznie zapadła już decyzja o zakończeniu działalności serwisu Sztuczna inteligencja. Decyzja zaskakująca, szczególnie w dobie rosnącego znaczenia nowych technologii i ciekawej formy, w jakiej serwis był prowadzony. W odpowiedzi przygotowano petycję w formie listu otwartego kierowanego do Ministra Czarnka, by zniechęcić resort do takich działań.

Serwis sztucznainteligencja.org.pl pod koniec stycznia 2021 roku nadal promuje treści z początku grudnia 2020 r., fot. Oskar Ziomek
Serwis sztucznainteligencja.org.pl pod koniec stycznia 2021 roku nadal promuje treści z początku grudnia 2020 r., fot. Oskar Ziomek

Aby poznać szczegóły tej sprawy, zwróciliśmy się z szeregiem pytań do Rzecznika MEiN, jednak otrzymaliśmy tylko krótką odpowiedź, z której wynika, że tego rodzaju decyzja po prostu jeszcze nie zapadła. Wykaz zadań do realizacji przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) na 2021 rok nie został jeszcze ustalony – tłumaczy Anna Ostrowska, Rzecznik prasowy MEiN. Zlecenie zadań przez Ministerstwo Edukacji i Nauki znajduje się obecnie w trakcie procedowania. W związku z tym decyzja dotycząca sposobu promocji zagadnień z obszaru sztucznej inteligencji jeszcze nie zapadła.

Choć odpowiedź jest ogólnikowa, obecnie wszystko wskazuje na to, że Sztuczna inteligencja po prostu działa tak, jak dotychczas, przynajmniej teoretycznie. W praktyce bowiem, wpisy pojawiające się w serwisie mogą sugerować coś innego; na stronie głównej promowane są artykuły z początku grudnia ubiegłego roku, a warto zauważyć, że wcześniej strona była aktualizowana regularnie, dostarczając nowe treści codziennie.

W praktyce serwis nie jest więc aktualizowany niemal od dwóch miesięcy, co może sugerować, że wewnętrznie decyzja jest już znana i zapadła dobrych kilka tygodni temu. Stanowisko MEiN przedstawione powyżej zdaje się jednak temu zaprzeczać, toteż obecnie opieramy się tylko na domysłach.

Aktualizacja, godz. 14:25

Po publikacji niniejszego artykułu skontaktował się z nami nasz czytelnik podający się za byłego pracownika serwisu Sztuczna inteligencja. Zwraca on uwagę, że decyzja o zamknięciu serwisu zapadła już w grudniu i była komunikowana przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy. Istotnie, w historii wpisów da się dotrzeć do krótkiego oświadczenia, którego treść jest jednoznaczna i publikujemy ją poniżej:

W 2021 roku OPI PIB zaprzestaje wydawania portalu Sztuczna Inteligencja, dostępnego pod adresem sztucznainteligencja.org.pl. Portal został powołany do życia 23 kwietnia 2019 roku w celach edukacyjnych. Projekt, choć istotny z punktu widzenia promocji sztucznej inteligencji w Polsce, zostaje zakończony. Treści do tej pory opublikowane na portalu SI pozostaną dostępne. W nadchodzącym roku dla OPI PIB priorytetowe są inne cele. Instytut skupi się na realizacji kluczowych zadań tj. na budowie i rozwoju systemów informatycznych, oprogramowania dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego.

Zagadką pozostaje natomiast, dlaczego podobna, konkretna odpowiedź, nie została nam udzielona przez MEiN.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)